Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen etkinlikte, Yozgat Memur-Sen Kadınlar Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yapıldı.

Programda konuşan Yozgat Memur-Sen Kadınlar Komisyon Başkanı Elif Tumgan, Gazze'deki insan hakları ihlallerine ve Doğu Türkistan'daki zulme dikkat çekti.

Tumgan, mazlumların sesi olmak ve uluslararası toplumu bu acılara duyarlı olmaya çağırmak amacıyla bir araya geldi. Ayrıca, Filistin ve Doğu Türkistan'daki insanlık dramına karşı duyarlılık ve dayanışma mesajları verildi.

Yozgat Memur- Sen Kadınlar komisyon Başkanı  Elif Tumgan yaptığı açıklamada “”Değerli basın mensupları, saygıdeğer Kamuoyu. 8 mart dünya kadınlar gününde Yozgat Memur-sen kadın komisyonu olarak tüm dünyanın gözü önünde Gazze’deki katliamlara, Doğu Türkistan’daki zulme tepkimizi koymak için toplanmış bulunuyoruz.

Mazlumun derdiyle dertlenip Cumhuriyet Meydanı'na gelen siz kıymetli kardeşlerim. Gazze'de şehit edilen kadınların, minik yavruların, gencecik kızların, delikanlıların. onurlu erkeklerin, dermansız yaşlıların yasını tutmak; Kanadından vurulan kuşun, toprağından sökülen fidanın, Ateş düşen toprağın, tarumar edilen şehirlerin, Yerle bir olan insanlığımızın ağıtımı yakmak için geldik. Doğu Türkistan'da hürriyetleri kısıtlanan, zulüm altında inleyen soydaşlarımızın sesi olmak için bir araya geldik. Ahmet Yasin'in şikâyetini hatırlatmaya, Filistin'e, Gazze'ye, Aksa'ya Doğu Türkistan'a umut, Anaların feryadına çığlık olmaya geldik.

Çünkü Biliyoruz ki! Susarsak bebekler ölür Susarsak çocuklar öksüz kalır Susarsak kadınların onuru çiğnenir. Ey Filistin halkı! Sizin canınız bizim vicdanımız, Gasp edilen evleriniz bizim ayıbımız, Poşetlerdeki bebekleriniz bizim de evladımız. Susmayacak haykıracak, kurumuş vicdanlara dokunacağız.

Dünyanın gözü önünde Gazze'de bir insanlık dramı yaşanıyor İşgal altındaki Gazze'de bebekler hür doğmuyor, 29 günde 3 binden fazla bebek ve çocuk katledildi. Fosfor bombaları altında nefessiz, enkaz altında soluksuz kalun ciğerpareler ya kayıp, ya ölü, ya yaralı.

O kadar çok öğrenci öldü ki, okullarda ders döneminin bittiği açıklandı Gazze'de Okula gidecek çocuk kalmadı. Siyonist katiller, Dünya savaşlarında görülmemiş bir canilik sergiliyor. Hastaneler, okullar, mabetler bombalanıyor; Filistin halkı ölüsüne bile tek parça ulaşamıyor.” dedi

“Genç kızların çeyiz sandıklarına füzeler yağıyor”

Tumgan, işgal altındaki Aksa'da yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, “Ne cenazesini yıkamaya suyu var ne sarmaya kefeni. Beşiklere mermi, kondaklara kan doldu. Ölen annelerin karmları yarılıp, bedeni morarmış bebekler çıkarıldı.

Yarabbi! Bu ne büyük bir imtihan! Canı cehenneme rahat uyuyarın.. Kapısını örtenin, perdesini çekenin canı cehenneme başkasının yangınıyla evini ısıtip yemeğini pişirenin!

Kardeşlerim Aksa 48 den beri işgalcilerin kirli postallarıyla çiğneniyor. Işgal tam, 75 yıldır Kudüs'te kol geziyor. Her metre karesinde Müslümanın ahı, Mazlumların kanı olan Gazze, bugün yine ateş altında. Günlerdir canlı yayınlarda korkunç bir vahşet izliyoruz.

Bombalama sonrası kimliklerini tespit edebilmek için, aileler çocuklarının kollarıma adlarını yazıyor, Gazze'de ölen sadece masum siviller değil, Gazze'de insanlık ölüyor! Filistin'de anne isen yerleşimci diye yanına bir hırsız koyarlar. Komşun bu, iyi geçin derler, Kontrol noktaları kurarlar mahallende her yere. Ölümü aşa aşa çocukların okula ulaşır, Evladın vurulsa kabahat, kaçsa kabahat, ölse kabahat, Hakkın yok, hürriyetin yok, huzurun yok. Zillet ve ölüm arasında tercihini yap denmiş,

Baban, oğlun, kocan, Aksa'da kıyama dursa, terörist ilan edilmiş. Ama Filistin'in Yiğit kadınları, üçüncü bir yolu seçiyor Sinmiyor, susmuyor, korkmuyor! Filistin'de anneler, direnişi bir kurşun gibi taşıyor yüreklerinde, Vatanı, toprağı, tarihi var kalbinde kurşun sesi olsa da her yerde direniş var ninnisinde, Kızlar çeyiz sandığına, imanımı koyuyor, aşına, tuz diye direnişi ekliyor. Göğsüne, şükür diye bir muska takıyor. Bu koca yürekli kadınlar, enkazların arasında ekmek pişiriyor. Bu elleri öpülesi analar, harabeye dönmüş evlerinde çocuklarını yıkıyor. Kameralara evladının cesedini gösterip "Bu bebek mi terörist" diye haykırıyor! Ve bu mücahideler, erlerini toprağa verirken "Allah bize yeter o ne güzel vekildir" diyor!

"Filistin vatanımız, hiçbir yere gitmiyoruz" diyen yiğitlerden korkuyorlar, "İki çocuğum da Aksa'ya feda olsun" diyen analardan korkuyorlar. Nakbe'de sürgün ettikleri Filistinlilerin imanından korkuyorlar, ki onlar hala boyunlarında, yıkılmış evlerinin anahtarlarını taşıyorlar, Bütün bebekleri öldürseler de, bir Musa hayatta kalacak diye korkuyorlar Gazze'de bombayı, Aksa'da feryadı, Kudüs'te esareti artıran, suç ortağı firmaları Hep birlikte boykot edeceğiz:

Alışveriş listemizden Yahudi ürünlerini eksilterek, Soykırımcı katil kadın askerlerin "Menünü büyüt, Füzelerimizi artır, İsrail'e yardım et" çağrısına En büyük cevabı vermiş olacağız!

Yıkacağız bu sahte düzeni, Son bulacak düzenbazlık. Siyonizmin kalbine sapladığı kelimelerle haykırıyoruz Füze sizden, taş bizden Kılıç sizden, kan bizden Ateş sizden, can bizden Defolun! Nerede yaşayacaksanız yaşayın Ama durmayın artık aramızda! Nereden çağıracaksanız çağırın ecelinizi Kirletmeyin güvercin ellerimizi Çekin elinizi ekmeğimizden ve tuzumuzdan Yaramızdan, suyumuzdan ve toprağımızdan Alın hissenize düşeni de kanımızdan Silin tüm resimlerinizi Defolun!” şeklinde konuştu. Haber SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi