Yozgat’ta, İsrail'in abluka altındaki Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalamasının ardından Sivil İnisiyatif Platformu  tarafından bazı STK’ların da katılımı ile Cumhuriyet Alanında gece yarısı İsrail’i protesto etiller.
Gazze’deki Ehli Arap Hastanesi’ne düzenlenen saldırıda  yaşamını yitirenler için  dua edilerek başlayan protestoda “kahrolsun israil, katil ABD, " sloganları atılarak tekbir getirdi.
Platform adına basın açıklaması yapan İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Muhammet Emin Erbek,
İsrail yaptığı saldırıların doğrudan sivil bir topluluğu hedef aldığını bu sebeple savaş suçu işlediğini söyledi.
Erbek, “ Sivillere yönelik saldırılar savaş suçu niteliği taşımaktadır. Bunun yanından saldırıların sistematik olması da bir diğer savaş suçu sebebidir. Bunlar aynı zamanda insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilir. İnsanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına girmesi için bir diğer sebep de bunun devletin politikası olarak yürütülmüş olmasıdır. İsrail’in kurulduğu günden bu yana, özellikle 2005’in ardından Gazze’ye yönelik yürütmüş olduğu abluka politikaları, son olaylarda da yakından görüleceği üzere savaş hukukunun yok sayıldığı, insanlığa karşı işlenen suçlar olarak değerlendirilmelidir.”dedi.
GAZZE 16 YILDIR İSRAİL ABLUKASI ALTINDA
Gazze’nin, 16 yıldır İsrail'in kara, deniz ve hava ablukası altında olduğunu vurgulayan Erbek,  “Gazze’nin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle yakıt, ilaç ve gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazze’deki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten kötü olan bölgedeki insani durum, 2023 Ekim ayınınbaşından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır. Nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en kalabalık bölgesi olan Gazze’nin 1948’de yaklaşık 60.000 olan toplam nüfusu 2003’te 500.000’e, bugün ise neredeyse 2,5 milyona ulaşmıştır. Son dönemde gerçekleşen İsrail saldırıları krizi daha derinleştirmiştir.”diye konuştu.
BATININ VE MEDYANIN İSRAİL’E DESTEĞİ
İnsan hakları, hukuku ve özgürlüklerini istediği şekilde sopa olarak kullanan Batı ve medyasının son savaşta da İsrail’e koşulsuz destek verdiğini kaydeden Erbek, “İsrail’in Filistinlilere yönelik ablukası görmezden gelinerek İsrail’e kayıtsız destek olmuşlar, silahlı ve ekonomik yardımlarını açıklamışlardır. Gazze ablukası sürecinin tamamıyla hukuk ve insanlık dışı olduğu bilinmesine rağmen Batı hangi sebeple destek çıkmaktadır? Yıllarca gettolarda yaşayan Yahudilerin, bugün koskoca bir halkı gettolara hapsetmesine dünya nasıl sessiz kalmaktadır? Savaş hukukunun tamamen hiçe sayıldığı ve insanlık suçlarının işlendiği Gazze’ye yönelik operasyonlar neden görmezden gelinir? Açık hava hapishanesine dönmüş bir şehrin hemen yanında büyük bir festival ile eğlence düzenlemek; İsrail’in sosyal düzenini gayet iyi gözler önüne sererken, dünya bunu neden görmezden gelmektedir? Attıkları başlıklar ile İsrail’in algılarına hizmet eden Batı medyası, Gazze’de ölen gazetecileri neden görmezden gelmektedir? En temel haklardan biri olan haber alma hakkı tüm dünyanın gözü önünde İsrail tarafından mümkünsüz hale getirirken, medya buna neden kulağını kapatmaktadır? Gün geçtikçe daha da radikalleşen İsrail siyaseti görüyoruz. Siyonizmin radikal savunucusu olan isimlerin İsrail siyasetindeki temsiliyeti gün geçtikçe artmaktadır.  İşgalci bir devlet olan İsrail; Gazze içinde ve çevresinde devam ettiği apartheid uygulamalara son vermediği sürece bölgedeki kriz sarmalı devam edecektir.”ifadelerini kulandı  HABER MERKEZİ