Yozgat Bozok Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programında (KAP) 2 yıl süre ile Kurumsal Akreditasyon almaya hak kazandı. 
Üniversitelerin kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı ve idari süreçlerde değerlendirilmesini sağlayan Kurumsal Akreditasyon Programı ile üniversitelerin ulusal düzeydeki katkılarının ve dünyadaki görünürlüklerinin artırılmasını amaçlanıyor.
REKTÖR YAŞAR’IN DOKUNUŞU
Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar’ın göreve geldiği ilk günden itibaren öğrenci ve araştırma odaklı yönetim anlayışı ile kaliteden taviz vermeden çalışmalar sürdürmeye devam eden Bozok Üniversitesi akreditasyon çalışmalarını da tamamladı.  Üniversite,  Şehirle bütünleşen bir üniversite için çalışmalar bütün hızıyla devam ederken,  şehrin sivil toplum kuruluşları, sanayii, ticaret ve meslek odaları ile koordineli projeler yaparak şehrin dinamikleri ile önemli işlere de imza atacağını bir kez daha göstermiş oldu. 
Tüm paydaşlar ile iş birliği içerisinde sürdürülen yoğun çalışmaların yerinde görüldüğü süreç sonucunda Bozok Üniversitesi’nin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı, liderlik, yönetişim ve kalite noktasındaki başarıları 2 yıl süreyle akredite belgesiyle tescillenmiş oldu.
TÖREN DÜZENLENDİ
Yükseköğretim kurumlarındaki kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerinin “planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma” döngüsü kapsamında değerlendirilmesini sağlayan bir dış değerlendirme yöntemi olan Kurumsal Akreditasyon Programı’na dahil olan Bozok Üniversitesi, YÖKAK tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” almaya hak kazandı.
Hacı Bayram Veli Üniversitesi Itri Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2024 YÖKAK Uluslararası Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Konferansı gerçekleştirildi.
Bozok Üniversitesi , Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programında 2 yıl süre ile “Kurumsal Akreditasyon Belgesi ” almaya hak kazandı. Akreditasyon belgesi düzenlenen törenle Yükseköğretim Kurulu Başkanı  Prof. Dr. Erol Özvar ve Yükseköğretim Kalite Kurulu  (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak tarafından Bozok Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar’a  takdim edildi. 
HAKLI GURUR
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Üniversitelerin kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı ve idari süreçlerde değerlendirilmesini sağlayan Kurumsal Akreditasyon Programı ile Türkiye’deki üniversitelerin ulusal düzeydeki katkılarının ve dünyadaki görünürlüklerinin artırılmasını amaçlandığını söyledi. Göreve geldikleri günden itibaren tüm akademik ve idari birimlerimizle iş birliği içerisinde her alanda iyileştirme çalışmalarını başarı ile yürüttüklerine dikkat çeken Rektör Yaşar, “Üniversite olarak tüm paydaşlarımızla  akredite çalışmaları ve kalite yönetim sistemi konusunda önemli çalışmalara imza attık. “Kurumsal  Akreditasyon Belgesi”  almanın halkı gururunu yaşıyoruz.  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Yükseköğretim Kalite Kurulu  (YÖKAK ) Başkanı  Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın elinden belgemizi aldık.  Ülkemizdeki üniversitelerin %30'unu teşkil eden akredite üniversiteler arasına  Yozgat Bozok Üniversitesi olarak 2006 yılında kurulmamıza  rağmen 100 yıllık üniversitelerle beraber girmenin gururunu yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte de kalite ve iyileştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Aldığımız belge Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ne kadar kaliteli ve kurumsal bir yapıya sahip olduğunun bir göstergesidir. Akreditasyon süreci boyunca emeklerini esirgemeyen başta üniversitemiz kalite komisyonu üyelerine, akademik ve idari personelimiz ile tüm iç ve dış paydaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.
KURUMSAL AKREDİTASYON
PROGRAMI NEDİR?
Kurumsal Akreditasyon Programı, YÖKAK tarafından oluşturulan değerlendirme takımlarının kendi aralarında yaptığı toplantı sonrasında; ön ziyaret, uzaktan ziyaret ve yüz yüze ziyaret olmak üzere üç aşamadaki değerlendirmelerden oluşuyor. Bu değerlendirmelerde üniversiteler; Kalite Güvence Sistemi, Eğitim ve Öğretim, Araştırma ve Geliştirme, Toplumsal Katkı ve Yönetim Sistemi başlıklarında 22 ölçüt ve 56 alt ölçüt üzerinden değerlendiriliyor. Değerlendirme takımı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Kurumsal Akreditasyon Raporu hazırlanıyor ve YÖKAK’ a iletiliyor. 
Kurumlarda kalite güvence sisteminin olgunluk düzeyi Kurul tarafından değerlendirilerek, üniversitelere 5 yıl süreyle tam akreditasyon ya da 2 yıl süreyle koşullu akreditasyon veriliyor.                  
                        ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi