Halaçlı ve Paşaköy’de yerinde incelemelerde bulunan Tarım Orman ve Köyişleri Eski bakanı ve Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar Hükümetin acilen tedbir alması gerektiğini söyledi.
Yozgat Milletvekili Kayalar; “Şefaatli ilçesine bağlı Paşaköy ve Hallaçlı köyü başta olmak üzere Ekinciuşağı, Köycü, Kuşçu, Yassıağıl, Saray, igdecik, harkasan, hacimusali, Köycü, kördeve, arslanhacili, cakirhacili, yukarielmahacili, sariyaprak Erkekli köylerinde ekili alanların büyük zarar gördüğünü söyledi. Çevre köyler ile Yerköy ilçesine bağlı Saray köyünde ekili buğday, arpa, şeker pancarı, ayçiçeği, nohut, mercimek ve yem bitkilerinin büyük tahribata uğradığını söyleyen Kayalar çok zor durumda olan Yozgat’lı çiftçimizin zararın giderilmesi için hükümeti göreve çağırıyorum dedi. 
Çiftçinin Kredi Borçları Ertelensin
Yerinde incelemelerde bulunan Tarım Orman ve Köyişleri Eski bakanı ve Yozgat Milletvekili Lutfullah Kayalar; “Buradan hükümete sesleniyorum. Hasada 20 gün kala böyle bir felaketin yaşanması çiftçilerimiz için büyük bir talihsizliktir. Yaklaşık 150 bin dekar ekili alan hasar görmüştür. Zarar gören çiftçilerimize gübre ve tohum desteği verilmeli, kredi borçları ertelenmelidir.” Dedi. Konunun Meclis’te takipçisi olacağını ifade eden Lutfullah Kayalar neredeyse Kooperatife borçsuz çiftçinin olmadığını, tarlaların büyük kısmının icara ekildiğinden çoğunun sigortasının bulunmadığına dikkat çekti. Kayalar; “Yozgatlı çiftçilerimizin bu kadar masrafın altından kalkması çok zor, Devletimiz zarar gören çiftçilerimize yardım elini uzatacaktır”. dedi.                            HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi