Yeniden Refah Partisi Yozgat İl Başkanı Süleyman Adıgözel, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat İl Başkanı Abdullah Yaşar, Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanı Ömer Aydoğmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan 2024 hububat alım fiyatlarına tepki gösterdi. 
ÇİFTÇİLER EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR
Yeniden Refah Partisi Yozgat İl Başkanı Süleyman Adıgözel, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan 2024 hububat alım fiyatlarına tepki gösterdi. 
Adıgözel, çiftçilerle bir araya gelerek yapılan açıklamaları değerlendirdi. 
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklamasının çiftçileri derinden yaraladığını belirten Adıgözel, çiftçilerin emeklerinin karşılığını enflasyonun altında kalan alım fiyatlarıyla alamadığını ifade etti.
Yeniden Refah Partisi Yozgat İl Başkanı Süleyman Adıgözel “Tarım ve Orman Bakanlığı, TMO 2024 hububat alım fiyatlarını açıklama sonrası çiftçilerimizle bir araya geldim. Bir dokundum bin ah işittim ifadesi tamda vücut bulmuş. Çiftçimiz, ben bu saatten sonra kesinlikle Buğday, Arpa ekmeyeceğim.
Biz bu çiftçiliği bu saatten sonra yapmıyoruz. Madem bunlar çiftçiyi düşünmüyorsa, biz de vatandaşı düşünmüyoruz, ifadeleri bizi ziyadesiyle yaraladı.
Çiftçimiz, Çiftçi milletin efendisi demişlerdi. Kesinlikle kabul etmiyorum. O söz, bu saatten sonra, bize geçmiyor. Çiftçiler mağdur. çığlıkları hala kulaklarımda.
Tarım ve Orman Bakanlığı, TMO 2024 hububat alım fiyatlarını açıklaması çiftçi için tam bir şok oldu. 
Çünkü bir yıl boyunca emek verdiler, ürettiler. Girdi maliyetleri arttı.  Toprak mahsulleri alım fiyatı, buğdayda yüzde 12, arpada yüzde 3,5’luk bir artışla enflasyonun çok altında gerçekleşti.
Yeniden Refah Partisi olarak çiftçimizin dün olduğu gibi bugünde yanındayız.
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı 2024 hububat alım fiyatlarına tepki gösteren bir çiftçi ise ,Geçen sene 18 TL ye aldığımız mazotu şu anda 40 TL ye alıyoruz. Geçen sene verdiğimiz buğdayın fiyatı 9 bin TL şu anda 10 bin TL . Madem öyleyse, mazotu 18 TL yapsınlar, buğdayımızın da fiyatını da artırmasınlar. 
Biz bu çiftçiliği bu saatten sonra yapmıyoruz ifadeleri ,çiftçimizin sahipsiz olduğunu, sesini duyuramadığını görüyoruz. Dert yanan çiftçimiz, Maliyetin altında eziliyoruz. Hububat alımı en az 12,5 TL - 13 TL olmalıydı. Şu anda maliyeti karşılamıyor. Maliyetin altında eziliyoruz. Borcu olmayan çiftçi yok. 
Emekli Mağdur, Çiftçi mağdur, Asgari ücretli mağdur. Bir avuç rantiyeci mutlu. Ne hallere düştük. Yeniden Refah Partisi yaşana bilir bir dünya, yeniden büyük Türkiye idealimizdir.” Dedi 
“ÇİFTÇİMİZ TARLALARINA GİDEMEZ HALE GELECEK”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat İl Başkanlığı tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2024 hububat alım fiyatları ve gündeme dair basın toplantısı düzenlendi.
Parti binasında düzenlenen toplantıya, CHP Yozgat İl Başkanı Abdullah Yaşar, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Ali Erbaş, Kadın Kolları İl Başkanı Sevkan Gürkan ve partililer katıldı.
CHP İl Başkanı Abdullah Yaşar, “Cumhurbaşkanı emekliler yılı olacak dedi birde üstelik dalga geçer gibi emekliyi emekleyenler yılı haline getirdi. Emeklimiz evine çocuklarına, torunlarının eline birer çikolata alamaz hale geldi. 
Emeklilerin yaşadığı sıkıntı yetmiyormuş gibi esnafımız geriye dönük esnaf kefalete olan borçların faizler yükseltilerek esnafımız perişan edildi.
Bizim çiftçimiz üretken çiftçi. Çiftçi üretiyorsa burada ki emekliye katkısı oluyordu. Esnaflarımız faydalanıyor. Bu çiftçiye indirilen darbe aynı zamanda hem emekliye, esnafa, ülkeye çok büyük bir darbe olmuştur. Çiftçi bu şartlarda ve bu fiyatlarla değil üretmek bundan sonra tarlasına dahi gidemez hale gelecektir. 
Bu durum ise Türk ekonomisine çok büyük bir darbe olacak tarım daha bitecek ve Sudan çiftçisine hizmet eden hale geleceğiz. 
Çiftçinin bugün bir kilo buğdayı üretme maliyeti bin liranın üzerinde. Bir dönüm dekarın maliyeti 3 bin lira. 100 dönüm alana tarım yapan bir çiftçi 100 dönüm yere 300 bin lira masraf edecek. Yozgat’ın verim ortalaması 250 kilo. 
Bu 250 kiloyu 9 liradan sattığını düşünürsek ki bu mümkün değil çünkü kalite düşük denilecek geçen seneki fiyattan alınacak. Bu zarar hiç kimsenin tahammül etmesi yada altından kalkması söz konusu değil.
Bizim çiftçimiz pancarını, buğdayını ekemez tarlalarına gidemez hale gelecek. Geçen 5 bin lira olan pancar tohumu bu sene 25 bin lira oldu. Bir çiftçi 8 kilo tohuma 200 bin lira para vermem lazım mazot, işçiliği, sulaması, sökümü hariç. Açıklanan bu fiyat kabul edilebilir bir fiyat değildir. 
CHP, vatandaş, çiftçiler olarak bu fiyatı kabul etmiyoruz. Derhal sayın cumhurbaşkanının fiyatı gözden geçirip en az çiftçinin nefes alabilmesi için buğdayın kilosu 15 lira olması lazım.
 Çiftçi Ziraat Bankasına borcunu ödeyemez hale geldiği zaman tarlasını, traktörünü, ekipmanlarını satacak zaten genç nüfus kalmamış toprak tarım tarih olacak. Biz hayvancılığı ve besiciliği bitirdik. Kurban bayramı yaklaştı kaç yurttaşımız, emeklimiz kurban alacak bırakın kurban almayı çocuklarının eksikliklerini alamaz hale geldiler. Gençlerin bu ülkede hayalleri yok oldu. Gençlerin evlenme, iş bulma, araba alma hayali yok. Gençler, emekliler ve vatandaşlar bu haldeyken bu durumları ayakta tutmaya can suyu taşıyabilen tarımı bitirmek ülkeyi bitirmekle bize göre. Bu toplumda hiç kimsenin yüzü gülmüyor” ifade etti.
"HALKI DEĞİL KENDİLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR"
Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanı Ömer Aydoğmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan 2024 yılı hububat alım fiyatlarına sert tepki gösterdi. Aydoğmuş, bu fiyatların çiftçileri ciddiye almadığını ve ekonomik gerçeklerle örtüşmediğini belirterek hükümete ağır eleştirilerde bulundu.
Ömer Aydoğmuş, hükümetin çiftçilere yönelik politikalarını eleştirerek, "Hükümet çiftçiyle dalga geçmeye devam ediyor. 
Bunların en büyük projesi dalga geçmek. Tarım ve Orman Bakanlığı 2024 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Ama ne açıklama! Bu fiyatlar çiftçiyi uzaya götürür. Ekmeklik buğday 9250 TL, arpa 7250 TL, makarnalık buğday 10250 TL. Kardeşim, dalga mı geçiyorsunuz? Bir ekmek olmuş 10 TL, siz hangi dünyada yaşıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.
Aydoğmuş, AK Parti'yi hedef alarak, "Gerçek Ak Partili kalmadığı için AKP diyeceğim. AKP'liler milleti değil kendini düşünüyor. AKP yine yapacağını yaptı.
 Arpa, buğday, hububat fiyatlarını açıkladı ve gördük ki oyunun ikinci perdesinde yine çiftçi ile dalga geçiyorlar. AKP hükümeti Türkiye Yüzyılı diye başladığı final yolculuğunda köylüyü efendilikten köleliğe mahkum etti. Türk milletini bağımsızlığa kavuşturan Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 'köylü milletin efendisi' demişti. O günlerde kendini gelişime ve büyümeye adamış Türkiye'de köylü efendiydi, Cumhuriyetin 100. yılında köylü köle oldu.
 Resmi enflasyonun yüzde 78, vatandaşın yaşadığı enflasyonun yüzde 120, mazotun 40 TL, ekmeğin 10 TL olduğu şu ortamda, ben de eken ve üreten bir çiftçi olarak açıklanan hububat fiyatlarını şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz. Hükümetten isteğimiz, fiyatların güncellenmesi ve en azından 1 kilo buğdayın 15 TL ve üzerine çıkarılmasıdır," dedi.
                        HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi