Yozgat’ta hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte KKKA vakaları da görülmeye başlandı. 
Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) yönünden riskli bölgelerdeki vatandaşların kenelere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
ÖNLEM ALIN
Kene tutunma süresinin KKKA hastalığının bulaştırılması açısından önemli olduğuna vurgu yapan Anteplioğlu, yaz döneminde vatandaşların sıkça piknik ve dinlenme amaçlı kırsal bölgelere ve yeşil alanlara gittiğine dikkat çekerek, kenelerin oluşturduğu tehdit karşısında alınacak önlemleri anlattı.
Kenelerin dünyada 200'ün üzerinde hastalık etkenine vektörlük ettiğini dile getiren Anteplioğlu, "Keneler, Türkiye'de belli bölgelerde hayvan ve insan sağlığını tehdit ediyor. KKKA, 2002'den itibaren ülkemizde özellikle Yozgat, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Tokat, Amasya ve Çorum'da insan sağlığı üzerinde tehdit oluşturuyor. Diğer taraftan bu kene türünün ülkemizin 7 bölgesinde de tespit edilmiş bir tür olduğu unutulmamalı" diye konuştu.
AÇIK KIYAFET GİYİLMELİ
Bahçe ve piknik alanlarına gidilirken açık renk kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Anteplioğlu, “Bağ, bahçe, orman, piknik alanlarına gidildiği zaman kenenin görülebilmesi için açık renk kıyafet giyilmesi, yine kenenin vücuda temasını engellemek için pantolon paçalarının çorapların içine konulması ve bu etkinliklerden sonra özellikle çocuklarda kene teması açısından tüm vücut kontrollerinin sağlanması çok önemlidir.  Vatandaşlar, park, bahçe, tarla gibi araziye çıktıklarında açık renkli elbise giymeli, çoraplarını paçalarının üzerine çekmeli, aktivite sonrası tüm vücudunu kene yönünden kontrol etmeli. Vücut üzerinde kan emen kene tespit edildiğinde bunun kısa sürede çıkarılması önemli. Kene çıplak elle dokunulmadan çıkarılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuyla irtibat kurulmalı. Kene çıkarıldıktan sonraki süreçte kişi kendini takip etmeli, ateş, baş ağrısı ve diğer gribal belirtiler görülürse derhal en yakın sağlık kuruluşuyla irtibata geçilmeli. KKKA'da erken teşhis ve tedavinin hayati öneme sahip olduğu unutulmamalı"  şeklinde konuştu.
                        ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi