Yozgat’ta dağlık kesimlerde doğal olarak yetişen ve kışın habercisi olarak bilinen ‘Alıç’ tezgahlarda alıcısıyla buluştu. Ekşimsi bir tada sahip olan meyvenin tadına doyum olmuyor. 
Her yıl Eylül ayı sonlarında tezgahlarda satışa sunulan alıç, soğuk havanın etkisini arttırmaya başladığı dönemde vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Fındık büyüklüğünde, çekirdekli bir yapısı ve ekşimsi bir tada sahip olan alıcın çıkmasının yaz mevsiminin tamamen bittiği anlamına geldiğini belirten vatandaşlar, alıcın güzel bir sonbahar meyvesi olduğunu söyledi. 
Dağlarda yetişiyor Sonbahar mevsiminde piyasaya çıkan alıcın vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü belirten satıcılar, “Ekim ayından itibaren dağlarda kendiliğinden yetişen alıç vatandaşlar tarafından toplanarak şehirde satılır. Kilo ile veya bardak usulü ile satılan alıç vatandaşlardan rağbet görüyor. İlkbaharda uçkuna gösterilen rağbet sonbahar mevsiminde alıca gösteriliyor” dedi. 
Alıcın Faydaları Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Bu bitki ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabil ir. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Alıç’ın içerdiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur. Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp, damar sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç, kan dolaşımını sağlayan damarları genişleterek güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek kan basıncını dengeliyor. Sağladığı faydalarla beyini de olumlu etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor. Kalp kaslarını güçlendirici, kalpritim bozukluklarını düzenleyici etkiye sahip alıcın, koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici, kalp krizi sonrasında kalbi güçlendirici özellikleri de bulunuyor. Mideye faydalıdır. Şiddetli kusmayı geçirir.