Hazine ve Maliye Bakanlığının kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için başlattığı çalışmalar sürüyor.
Yozgat’ta kira geliri beyan etmeyen mal sahiplerinin tespitine yönelik takip, tebligatlar gönderilerek resmen başlatıldı.  Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında 2024 yılında kira denetimleri tüm ülke çapında yürütülecek. Kira gelirini beyan etmeyenlerin mağduriyet yaşamaması için 2019-2020-2021-2022 ve 2023 beyannamelerinin verilmesi gerekiyor. 
Kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, vergi dairelerince, belirlenen adreslere tebligat gönderiliyor. Tebligat alarak vergi dairelerine başvuran kiracılardan gerekli bilgiler talep edilerek elektronik ortama aktarılıyor. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacak.
Bakanlık bu yıl yaklaşık 2 milyon konutu kontrol ederek, kiralık konutları belirleyecek. Denetimlerle kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Denetimlerde kiracılardan gerekli bilgiler talep edilecek. Bu bilgiler elektronik ortamda tutulacak. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacak.
İNTERNETTEN DOLDURULABİLİYOR
Beyanname başvuruları ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor. İnternetten de başvurmak mümkün.
Dijital vergi dairesinin internet adresi olan https://dijital.gib.gov.tr/ üzerinden de başvuruları yaparak beyanname doldurulabiliyor.
Yozgat Defterdarı Yüksel Enoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, ev sahiplerinin ödemesi gerekli olan kira gelirinin vergisinin yetersiz olduğunu düşünerek yeni bir uygulama başlatıldığını ifade etti. 
Defterdar Enoğlu, kirada konutları olan mülk sahiplerinin gelir beyannamelerini Mart ayında verdiğini hatırlattı.
Kira gelir vergisi ile ilgili Bakanlığın çalışma başlattığına dikkat çeken Enoğlu, uygulamanın Yozgat’ta  da gerçekleştirildiğini belirtti. 
Kent genelinde tebligatların dağıtılmaya başladığını dile getiren Defterdar Enoğlu, "Mart ayı sonunda verilecek kira beyannamelerin tespitiyle ilgili tebligatlar gönderiliyor. Kiracılara, ikamette kaç yıl oturdukları, ne kadar kira verdikleri, kira artışının ne kadar olduğu, bu ödemeleri hangi kanal aracılığıyla yaptıkları soruluyor" dedi.              ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi