Yozgat'ta Son yıllarda özellikle yeni yapılan konutlarda kışın yakıt olarak doğalgaz kullanılırken, kırsal kesim ve köylerde ikamet eden vatandaşlar, odun ve kömür yakarak kış mevsimini geçiriyor.
Kömürcüler ,  odunun torbası 100 TL, olduğunu,  Yerli kömürün tonu 4 bin 500 TL ile 5 bin arsında değiştiğini ithal kömürün ise 6 bin 250 TL ,  7 bin 250 TL yükseldiğini belirti.
Özelikle odun ve kömür  fiyatlarının geçen seneye göre çok değişmediğini belirten oduncular, odun fiyatları artmadan ihtiyacı olan vatandaşın alması tavsiyesinde bulundu.
Kış ayları için odun ve kömür alımında en uygun zamanın eylül ve ekim ayları olduğunu ifade eden Haşimoğlu kömür işletme sahibi Ahmet Bozkurt, "Odun satışlarımız başlamış durumdadır. 
Bu aylarda yani eylül ve ekim aylarında herkes odunlarını alıyorlar. Bir iki ay sonra odun işi biter. O zamana kadar herkes kendi odununu evine çekmiş olur ve bir ay sonra soba yakmaya da başlarlar. Tabi millet iki ay önce odununu alabilseydi daha iyi olurdu. Çünkü o zaman odun daha kuruydu. Yağmur yağdıktan sonra alınan odunlar ıslanacağı için vatandaş yakmada sorun yaşar. Bu yüzden ne kadar erken alırlarsa daha iyi olur. odunun torbası 100 TL,   Yerli kömürün tonu 4 bin 500 TL ile 5 bin arsında değişiyor ithal kömürün ise 6 bin 250 TL ,  7 bin 250 TL bir fiyat aralığı var." dedi.
“ vatandaşların tercihi ithal kömür” 
Odun kömür satışlarının başlamasıyla birlikte vatandaşların tercih ettiği kömürün genellikle ithal kömür olduğu belirten Haşimoğlu kömür işletme sahibi Ahmet Bozkurt, "Vatandaşlarımızın çoğunlukla ithal kömürü tercih ettiğini görüyoruz" dedi.
Bozkurt, ithal kömürün daha verimli olduğunu ve daha uzun süre yanabildiğini belirtti. Ayrıca ithal kömürün daha düşük oranda kül ve duman çıkardığını söyledi. 
Bu nedenlerle vatandaşların genellikle ithal kömürü tercih ettiğini vurgulayan Bozkurt, yerli kömürün ise daha ekonomik olduğunu ancak daha fazla kül ve duman çıkardığını ifade etti. SALİH AKGÜL.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi