Yozgat’ta 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacak olan LGS (Liselere Giriş Sınavı) Sınavı için tüm hazırlıklar tamamlandı. 
HEYECANLI BEKLEYİŞ
Yozgat’ta 8’inci sınıfta kayıtlı 4 bin 100 öğrenci yarın LGS’ye girecek.  Binlerce öğrenci, yarın yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sınav için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor.
Yozgat’ta 30 okul, 241 salonda yapılacak sınavlara toplam 4 bin 100 öğrenci katılacak. Sınavda 700 öğretmen görev alacak. 
Adaylara sınava en geç yarım saat kala sınav merkezinin önünde hazır bulunulmaları konusunda uyarı yapıldı.
LGS sınavı, öğrencilerin liselere yerleşme sürecinde kritik bir rol oynuyor. Bu nedenle, öğrenciler için büyük bir önem taşıyan bu sınavda başarılı olabilmek için yoğun bir hazırlık süreci geçirildi. 
Öğrencilerin sınavdan bir gün önce iyi dinlenmeleri, sağlıklı beslenmeleri ve sınav yerine zamanında ulaşmaları önem arz ediyor. 
İKİ OTURUMDA YAPILACAK
İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkayrak, “Liselere Geçiş Sınavı iki oturum halinde yapılacak. İlk oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacak. 
Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacak. Birinci oturumda sözel alandan 50 soru sorulacak ve süre 75 dakika olacak. İkinci oturumda ise sayısal alandan 40 soru sorulacak ve süre 80 dakika olacak. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilecek. Birinci oturum ile ikinci oturum arasında 45 dakikalık ara verilecek olup, arada öğrenciler görevli öğretmenler kontrolünde okul bahçesinde dinlenecekler. Sınav hazırlıkları yapılmış olup, okullar sınav için öğrencilerini beklemektedir. Tüm öğrencilere başarılar dileriz” dedi. 
İl Müdürü Altınkaynak, Sınava gelirken yanınızda geçerli bir kimlik kartı, yumuşak uçlu kalem, kalemtıraş ve silgi bulunması yeterli olacağına dikkat çekerek, öğrenciler etiketi çıkarılmış şeffaf pet şişede su getirebileceklerini kaydetti.
GÜRÜLTÜ YAPMAYIN
Yarın sınav binaları yakınında gürültü konusunda duyarlı olmanın önemine dikkat çeken İl Müdürü Altınkaynak, "Öğrencilerimizin dikkatlerinin dağılmaması için hepimize sorumluluk düşüyor. Bir tek öğrencinin bile mağduriyet yaşamaması için çalışmalar titizlikle yürütüldü. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantılar ile ilçe müdürleri ve ilçelerdeki şube müdürleri ayrı ayrı bilgilendirildi, dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgi verildi. Güvenlik önlemleri için gerekli tedbirler alındı" şeklinde konuştu. ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi