Yozgat’lı vatandaşlar çeşitli yemekleri yapılan madımak bitkisini toplamak için doğaya akın etti. Şehir hayatından bunalan ve doğada vakit geçirmek isteyen vatandaşlarda madımak toplamak için kendilerini doğaya bıraktı. Vatandaşlar madımağı toplayarak hem lezzetli yemekler yapıyor hem de satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışından alınan siparişler yetiştirilmeye çalışılıyor.
Büyük şehirlerden bunalanlar doğada madımak hasadı yapıyor
Madımak toplayan vatandaş, “Bölge endemik bitki ve doğası olan bir yer. 3 bölgenin birleşim noktasında. Rakım çok yüksek. Kendine ait bir çiçek florası ve bitki örtüsü var. Bu nedenle insan sağlığına faydalı bir bitki. Herkesi madımak toplamaya, burada doğayla buluşmaya davet ediyoruz” dedi.
Madımak hasadı yapan başka bir vatandaş ise, “Topladığımız madımaklarla hanımlar gerek evlerine katkı gerekse ev ekonomisine katkı sağlamak için bir araya geldik ve madımak topladık. Şehir dışından siparişlerimiz var. Oraya göndereceğiz. Yurt dışından siparişler alıyoruz bu madımağı değerlendirmeye çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi