Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanı Ebubekir Uçar, 31 Mart mahalli idareler seçimlerinin ardından ilk günden itibaren adalet, ahlak, adap ilkelerinden, akıl ilkesinden ayrılmadan memlekete hizmet etmeye gayret ettiklerini söyledi.
NÖBET UYGULAMASI
Yozgat Belediyesi’nde meclis çoğunluğunu elinde bulunduran MHP, nöbet uygulamasını hayata geçirdi. Belediye giriş katında oluşturulan MHP Grup Odasında her gün bir meclis üyesi bulunacak. MHPli üye, vatandaşlardan gelen talepleri dinleyerek, rapor haline getirecek. MHP, meclis toplantılarında vatandaşların taleplerini ve beklentilerini gündeme getirecek. Bilgi kirliliğinin de önüne geçmeyi planlayan MHP, kararları da yine vatandaşlarla paylaşacak.
MHP Grup Başkanı Ebubekir Uçar, uzlaştırıcı, ayrıştırıcı olmayan yeni yönetimde profesyonelliğe özen gösteren bu işin sonunda hesap verebilen, şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini aktardı.
MHPli Meclis Üyesi Murat Çağlayan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Grup Başkanı Ebubekir Uçar, belediye içerisinde nöbet uygulamasına geçtiklerini ifade etti. 
Nöbet uygulamasının yanı sıra ayda bir basın toplantısı da yapacaklarını dile getiren Uçar, yapmaya çalıştıkları işler hakkında  birinci ağızdan bilgi vereceklerini kaydetti. 
GRUP ODASI OLUŞTURULDU
Uçar,  başkanlık makamının her gruba oda verdiğini belirterek, “Biz de odamızda vatandaşlarımızın olursa şayet dilek, istek ve şikayetlerini, olası taleplerini değerlendirmek, onlara yardımcı olmak üzere odamızı her gün bir meclis üyesi arkadaşımız nöbetçi olacak ve vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz.  Onların taleplerini alacaklar ve  o talepleri de cevap vermeye çalışacağız” dedi. 
İŞÇİ ÇIKARILMASINA KARŞIYIZ
Hedeflerinin bilgi kirliliğinin önüne geçmek olduğunun altını çizen Uçar, son dönemlerde belediye işçileriyle alakalı kamuoyunda algılar yürütüldüğüne vurgu yaptı.
MHP olarak belediye bünyesinden toplu işçi çıkarılmasına karşı olduklarına dikkat çeken Uçar, çalışan, alın teri döken her işçinin yanında olduklarına değindi.
Grup Başkanı Uçar, “Belediye işçilerinin çıkarılmasına yönelik MHP destek veriyor şeklinde beyanlar ortaya kondu. Açıklama yapmamıza rağmen personel konusu belediye meclisinin konusu değildir. Tamamen başkanlık makamına ait bir yetkidir. Yani personelin ataması, görevlendirilmesi, müdür ataması vesaire gibi durumlar tamamen belediye başkanlık makamının uhdesindedir  ve yetkisi dahilindedir. Ancak sosyal medya platformlarında, daha çok gördüğümüz işte MHP hayır demiş, MHP şöyle demiş, Milliyetçi Hareket Partisi böyle demiş gibi algılar var. Bunlar tamamen yanlış. Toplu işten çıkarma yetkisi istendi. Daha önce Encümen toplantısında istenmişti. Ret verdik. Meclis toplantısında ret verdik.  Bugün de ret, yarın da ret her zaman söylemiştim. Hani iş her şeyi bitirdik personele mi bir mevzu doğuruyor.  Ama açık ve net ifade etmem gerekiyor ki işinin başında olan. İşinin ekmeğinin peşinde olan herkes her yerde çalışır. Personel konusu, meclisin konusu değil. Ama personellerimizde de biz bir çalıştay oluşturduk.. En az 60-70 personelimizi dinledik. Durum nedir? Bu feragatname nedir? Üç avukat arkadaşımızla beraber bir yön çizmeye çalıştık. Ancak dediğim gibi meclis toplantısında da mesela öyle oldu. Şöyle ki bir iş kanunu var. O iş kanununda adam işe gelmiyormuş, işini yapmıyormuş, tutanak diye bir şey var. 
Şimdi işe gelmiyorsa, yeterli değilse, devamlı rapor alıyorsa zaten bu adam demek ki gerçekten hastadır. 
Bu hakem heyetinde de hastadır. İş göremezlikle bu iş çözülür. Veya işe gelmiyorsa burada ciddi bir vebal vardır. Bu memleketin parasıdır işe gelmiyorsa da gerekli tutanaklar tutulur. İşten ayrılışı yapılır. Ama Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir zaman ne encümenden ne mecliste. Toplu işten Çıkarmaya imza atmayacak, oy kullanmayacak arkadaşlar ret verecek” dedi.
MEMLEKET İÇİN GAYRETLİYİZ
Grup Başkanı Uçar, Mahalli idareler seçimleri sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi’nin Yozgat Belediye Meclisi'nde 11 üyeyle temsil edildiğini hatırlattı.
Birebir, yüz yüze, birinci ağızdan hiçbir algıya yol açmadan işleri halletmeyi planladıklarını ifade eden Uçar, “Temsil durumunu da göz önüne alarak birçok ortaklaşa kararlar aldık.  Komisyonlarda da yine görevlerimiz var. Milli Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak her zaman söylediğimiz gibi ilk günden itibaren adalet, ahlak, adap ilkelerinden, akıl ilkesinden ayrılmadan memlekete hizmet etmeye gayret ediyoruz. 
Gerek belediye başkanımız, gerek diğer parti mensupları gruplarındaki arkadaşlarımızla Beraber memlekete hizmet etme yolunda gayret sarf ediyoruz.  Memlekete hizmet konusunda memleketin önünü tıkayıcı veya her şeye engel olan değil, gerçekten bilgiye, veriye dayalı gerçekten yardımcı olabilecek her işi hep beraber çözüp karara bağlıyor. 
Belediyenin finansal durumu vesaire bunlar çözülecek şeyler.  Milliyetçi Hareket Partisi ilk günden beri arsa satış izni verdi. Kira mülklerin kiralanması veya satılması izni verdi. Kredilendirme izni verdi. Daha ne yapabiliriz? Tüm yolları açtık. Finansal olarak aştık. İşte arsa oluşturulup arsa satılması, ihaleler vesaire her şeyde destek verdik.
Biraz da hizmet makamının çalışması gerekiyor elbette ki. Proje üretmesi gerekiyor memleket adına. Ve bu işleri el birliğiyle çözmek gerekiyor  Biz üstümüze düşeni yapıyoruz. Hatta fikirler veriyoruz. Şöyle yapsak olur mu? İşte siz başkan bir tane getiriyor. Biz iki tane olsun diyoruz.  En basit örneği. ATM yerlerinin değişmesi. Bir tane olmasın Çapanoğlu da bizim mahallemiz. Bahçeşehir'de de olsun bunların hepsi çok basit ve olabilecek şeyler. Ufak ufak kazançlardır belki ama sonuçta memleketin hayrına olan şeyler.  Biz bu memleketi sevdiğimiz için buradayız. Derdimiz bu memleket öfkemiz de o yüzden. Dertli adam öfkeli olur. Çok çalışmamız lazım. Her gün dört beş dilekçe veriyoruz.  Bilgi almak adına. Çünkü elimizde veri yok. Önce bilgimiz olacak. Sonra çalışacağız o bilgiyle.  Ondan sonra biz onay vereceğiz. O eski düzen bitti. Herkes muhalefete alışacak. Herkes talepleri daha doğrusu, en önemli şey herkes, önce birbir dinlemeyi öğrenecek.  Birbirimizi dinleyeceğiz. Bu memleketin evladıyız. Ama biz aileyiz. Bu iş böyle yürüyecek” diye konuştu.       
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi