Yozgat Belediyesi ile İl Müftülüğü işbirliğiyle Çarşamba Söyleşileri kapsamında Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner, ‘Merhamet’ konulu söyleşi gerçekleştirdi.
Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde  düzenlenen söyleşiye kadınlar ilgi gösterdi.
Yozgat İl Müftü Yardımcısı Uzuner,  “Müslümanın düşünce ve ahlakının iki büyük ve önemli boyutundan birincisi Allah'a itaat ve teslimiyettir. İkincisi ise yaratılana, can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamet duygusu içerisinde olmaktır. Müslümanın en önemli özelliklerinden birisi budur. O yüzden önce birbirimize karşı, arkadaşlar birbirine karşı merhamet içerisinde olacak. Birbirini sevecek, birbirinin düşüncesine saygı gösterecek. Farklı düşüncede olabiliriz, bunlar bizim zenginliğimizdir. Farklılıklarımızı zenginlik olarak bildiğimiz sürece biz her zaman kazançlı olacağız” dedi.
Hz. Peygamber’in sevgi, şefkat ve merhameti toplumdaki yetim ve kimsesiz çocukları da kuşattığına vurgu yapan Uzuner, sevgi ve şefkatin, insan kalbinin merhemi olduğunu dile getirdi. Sevgi, saygı ve merhamet duygusundan uzak olan kimselerin, katı yürekli olmanın yolunu tuttuklarının altını çizen Uzuner, “Tüm kâinata rahmet vesilesi olarak gönderilen Hz. Peygamberin şefkat ve merhameti evrenseldir. Yaratılmışlar içerisinde Allah’ın isimleri ile vasfedilmek onda bir ayrıcalıktır. O bütün kâinata şefkat nuru olup akmıştır. Esmaü’l Hüsna’da Raûf ve Rahîm isimleri, Tevbe Sûresinin sonundaki âyetle “Mü’minlere karşı çok şefkat ve merhametlidir” diyerek Resulullah’ın adını ekler. Dolayısıyla Efendimizin şefkati ve merhameti sadece mü’minlere değil, tüm insanlara, sadece insanlara değil, hayvanlara, sadece hayvanlara değil, bitkilere ve tüm mahlûkata yönelik bir şefkat ve merhameti vardır” şeklinde konuştu.
Peygamberimizin (asm) bütün kâinatı kuşatan enginlikte bir şefkat ve merhametin sahibi ve mürebbisi olduğunu kaydeden Uzuner, “Hz. Peygamber en zor anlarda bile ümitvâr olmuştur. Can taşıyan her varlığa şefkat ve merhameti olan Hz. Peygamber hayatı boyunca bunun en güzel örneğini göstermiştir. Kuşu ölen Yahudi çocuğa baş sağlığı dilemesi, hayvan sağanların tırnaklarını kesmelerini tavsiye etmesi ve çocuğun ağlaması karşısında namazı kısa tutması, hizmetçi ve engellilere şefkati onun hayatındaki en güzel merhamet eğitimi örnekleridir. Merhametin kaynağı Allah’tır. Merhamet eğitimi nefiste başlar, hem kendimize hem çocuklarımıza şefkat ve merhameti öğretmeliyiz” ifadelerini kullandı.