İlkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte ağaçlar çiçek açmaya başladı. Bahar mevsimi ile birlikte çiçeklerini açan ağaçlarda bahar bakımının yapılması meyve sezonun daha bereketli ve sağlıklı geçmesi açısından büyük önem taşıyor. Sorgun İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat, meyve ağaçlarının hastalıklara karşı ilaçlanması konusunda uyardı
Canbolat , “İlkbahar aylarının gelmesiyle beraber bitkilerin gövdelerine su yürümekte ve ağaçlar çiçeklenmeye başlamaktadır. Ağacın çiçeğini ne kadar iyi korunursa meyve verimi de o oranda artıyor. Bu aylarda püstüller ve spor kitleleri çevreye yayılır. Nemli havalarda çiçekler üzerinde spor kitleleri gözle görülebilirken, enfeksiyona uğramış çiçekler kahverengi bir renk alır. İlerleyen zamanlarda ise hasta çiçekler çiçek sapları üzerinde kıvrılıp kuruyarak zamk akıntısı ile birlikte dallar üzerinde asılı kalır. Hastalık etmeni çiçekten sonra çiçek sapından sürgün ve dallara en son olarak da meyveye etki eder. Hastalık ince sürgünlerin tamamen kurumasına, kalın sürgünlerde ve dallarda ise kanser yaraları oluşmasına ve dalların uçtan geriye doğru kurumasına yol açar. Yağışlı ve nemli hava koşullarında kanser yaraları üzerinde zamklanma da görülür” dedi.
Canbolat, ilaçlama hakkında şunları söyledi:
“Hastalık etmeni yağışlarla birlikte yayılım gösterdiği için yağışın fazla olduğu yıllarda hastalık şiddetinin yüksek olma ihtimaline karşı kültürel önlemlere özel bir önem vermek gerekir. Bunun için öncelikle hastalığın görüldüğü alanlarda enfekte olmuş sürgün ve dalların kesilerek imha edilmesi ve mumyalaşan meyvelerin toplanarak toprağa gömülmesi gerekir. Bu işlemler, bir sonraki yılda enfeksiyon kaynaklarının azalması ve hastalığın yeniden oluşmaması açısından büyük önem arz etmektedir.  Tarım ilaçlarını kullanacak üreticilerin bunları dikkatle kullanmaları. İlaçlama işlemini arıların çalışmadığı serin saatlerde yapmaları, reçetesiz ilaç kullanmamaları ve reçete için il/ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları da önemli hususlardandır. Ayrıca ilaçları kullanmadan önce ambalaj üzerinde yer alan etiket bilgileri mutlaka okunmalı, tavsiye edilen ürünlerin dışında kesinlikle ürün kullanılmamalıdır. İnsan sağlığına ve çevreye yönelik riskleri önlemek için kullanma talimatlarına uyulmalıdır. İlaçlama yaparken; eldiven, gözlük, maske takılmalı, tulum giyilmeli ve ilaç ambalajları rastgele yerlere atılmamalıdır.”
Öte yandan Sorgun’a bağlı Taşpınar köyünde Fatih Mermertaş’ta meyve ağaçlarına yönelik bakımlarını ve ilaçlamalara başladıklarını söyledi. Meyve ağaçlarını hastalıkları karşı ilaçladıklarını dile getiren Mermertaş, bu yıl verimin yüksek olmasını beklediklerini ifade etti.
                               SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi