Tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da Ramazan ayında mukabele geleneği sürerken, vatandaşlar, İslam dünyasında asırlandır süren mukabele geleneği ile mescit, cami ve evlerde hafızların dilinden dökülen Kuran ayetlerini dinliyor. 
Camide din görevlisinin yüksek sesle okuduğu Kuran-ı Kerim’i cemaatte Kuran-ı Kerim’den takip ederek Peygamber Efendimizin (S.A.V) sünnetini yerine getiriyor. 
Kur'an-ı Kerim'in Allah-u Teala tarafından indirildiği şekilde muhafazası ve ayet ile surelerin tertibinin doğru şekilde tespiti için her yıl Cebrail (AS) ile Peygamber Efendimizin (SAV) Kur'an-ı Kerim'i okumaları, asırlardır süren mukabele geleneğinin başlangıcı olarak biliniyor.  Ramazan ayının her gecesinde, kendisine gönderilen Kuran ayetlerinin, Hz. Peygamber (SAV) tarafından Cebrail'e (AS) okunmasına arz, aynı ayetleri mukayese için Cebrail'in (AS) okumasına da mukabele deniliyor. 
Yozgat’ta, Ramazan ayı boyunca sesli olarak bir hafızın veya cami görevlilerinin okuduğu Kur'an-ı Kerim sureleri o mekanda bulunanlar tarafından dinlenerek veya yüzünden takip ediliyor. 
Mukabelenin Kur'an sevgisi aşılamasının yanı sıra öğrenme imkanı da sağladığını belirten din görevlileri, kıraat imamlarının mukabele geleneğini yaşatanların başında geldiğini söyledi.
Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, mukabele geleneğiyle ilgili olarak, “Peygamber Efendimiz (S.A.V) Ramazan ayı geldiği zaman kendisine o güne kadar indirilmiş olan Kur’an ayetlerini Peygamber Efendimiz (S.A.V), Cebrail (A.S) ile beraber karşılıklı olarak okurlardı. İşte bu mukabele geleneği bizlere Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) sünneti olarak bu günlere gelmektedir” ifadelerini kullandı.
                    SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi