Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada liselerde mezuniyet balolarının yasaklandığına yönelik iddialar ortaya atılmıştı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Tekin, “Mezuniyet baloları yasaklandı mı?” sorusuna da yanıt verdi. Tekin, “Bize gelen şikayetler üzerine '5 yıldızlı otelde bize şu kadar maliyetle balo düzenleniyor biz bu paraları vermek zorunda mıyız vermek istemiyoruz ama çocuğumuzun da oradan ayrı kalmasını istemiyoruz' diyen veliler olunca madem yapılacak okullarımızda maddi ilave külfet getirmeksizin yapılmasını istiyoruz” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullardaki mezuniyet törenleriyle ilgili yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgeye göre, mezuniyet etkinlikleri için MEB'in onayı gerekecek.
Mezuniyet günü etkinliklerine ilişkin MEB tarafından yayınlanan genelgeyle törenlerde şatafata izin verilmeyecek ve veli izni alınacak.
Genelgeye göre, mezuniyet etkinlikleri millî, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere aykırı olmayacak.
Törenlerde şatafata izin verilmeyecek ve etkinlikler için veli izni alınacak. Öğrencilerin gelişim seviyelerine ve pedagojik kriterlere uygun kutlamalar düzenlenecek, özellikle okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun etkinlikler yapılacak.
Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; etkinlikler sırasında öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlıklar, olumsuz davranışlar ve aşırılıklardan korunması sağlanacak, israftan kaçınılması için okul yönetimince öğretmenler ve velilerle iş birliği yapılarak gerekli tedbirler alınacak.
OKUL DIŞINDA TÖREN YASAK
Etkinlikler için okulların uygun mekân veya alanları kullanılacak. Okul dışındaki mekânlarda mezuniyet aktiviteleri gerçekleştirilmeyecek.
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı bir programda mezuniyet programlarına ilişkin alınan kararı değerlendirdi.
MEZUNİYET BALOLARI 
YASAKLANDI MI?
Bakan Tekin, "Liselerde mezuniyet baloları yasaklandı mı?" sorusuna ise "Niye yasaklayalım mezuniyet balolarını ki? Biz mezuniyet balolarını falan yasaklamadık. İlave maddi külfete neden olmasını istemiyoruz. Bize gelen şikayetler üzerine '5 yıldızlı otelde bize şu kadar maliyetle balo düzenleniyor biz bu paraları vermek zorunda mıyız vermek istemiyoruz ama çocuğumuzun da oradan ayrı kalmasını istemiyoruz' diyen veliler olunca madem yapılacak okullarımızda maddi ilave külfet getirmeksizin yapılmasını istiyoruz. Bunu eleştirenlere bir şey tavsiye etmek istiyorum o zaman bütün çocukların parasını cebinizden siz ödeyin velilerimize ilave bir yük getirmeyin. 5 yıldızlı otelde bunu yapabilecek çocuklarımız yapamayacak çocuklarımız var. Bunlar doğru şeyler değiller" yanıtını verdi.               HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi