Parmak çörek yoğun ilgi görüyor. Yozgatlılar, sabah kahvaltısında normal ekmek yerine parmak çöreği tercih etmesi, fırında uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor.
Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen ve un, tuz, ekşi mayadan oluşan parmak çörek, Yozgatlıların sabah kahvaltılarında vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yozgat'ta yılda 600 bin parmak çörek tüketiliyor.
Yozgat'ta sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yöresel lezzetlerden 'parmak çörek' almak isteyen vatandaşlar sabahın ilk ışıklarında fırınlarda uzun kuyruklar oluşturuyor. Yozgat'a has bir ekmek türü olan 3 gün boyunca bayatlamadan muhafaza edilebilen parmak çörek, lezzetini taş fırında odun ateşinde pişirilmesinden alıyor. Sabahın ilk ışıklarınada fırınlarda başlayan parmak çörek mesaisi akşam saat 16.00'a kadar sürüyor. İl dışına çıkan vatandaşlar da akrabalarına parmak çöreği hediye olarak götürüyor.
Parmak çöreğin Yozgat'ın vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olduğunu dile getiren Ertuğrul Bölükbaşı "Parmak çörek sabah namazından sonra eve giderken alacağımız en leziz ekmek çeşidimizdir. Parmak çöreksiz olmaz. Sabah ve öğleden sonra kesin alır gideriz. Yozgat'ımızın vazgeçilmez bir ekmek türüdür. Yozgat'ta kargo ile de olsa kendisi de olsa götürür ve en büyük hediyesidir" dedi.
Fırın işletmecileri, "Parmak çöreğimiz Yozgat'ımızın yöresel bir ekmeğidir. Tescillidir ve parmak çöreğimizdeki özellik ekşi maya ile yapılan doğal bir ekmek ve odun ateşinin közünde pişmesidir. Parmak çörek yapılırken un, tuz ve ekşi maya başka hiçbir katkı maddesi kullanılmaz, tamamen doğaldır. Sadece Yozgat'ımıza aittir. Parmak çöreğimiz el emeği göz nurudur. Kahvaltıda Yozgatlının vazgeçemeyeceği damak tadıdır. Yozgatlının Yozgatlıya götürdüğü en güzel hediye parmak çörektir. Misafirimiz geldiği zaman sofralara konacak parmak çörektir. Parmak çörek devamlı sofralarımızda yer almaktadır. Yozgatlılar parmak çörek olmadan kahvaltı yapmazlar" ifadelerine yer verdi.                          HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi