Havaların ısınmasıyla birlikte bisiklet satışlarında artış yaşanıyor.  Havaların ısınmasıyla birlikte bisiklete ilgi arttı. Bisiklet satışlarında artış yaşanırken bisikleti bulunan vatandaşlar da bisikletlerinin tamir ve tadilatlarını yaptırmaya başladı.
Yaz ayıyla birlikte başta çocuklar olmak üzere Yozgat’ta cadde ve sokaklar bisiklet tutkunlarıyla doldu.
Bisiklet, çocukların vazgeçemediği oyuncakların da başında gelirken, özellikle yaz aylarında hem ulaşım hem de eğlence için kullanılan iki tekerlekli araçları, çocukların yanı sıra veliler de tercih ediyor.  Veliler de çocuklarına hediye alırken bisiklete öncelik veriyor.
Bisiklet sayesinde çocuklar erişkinlerin kontrolünden çıkıp kendi başlarına hareket edebiliyor. Bu da çocukların bisiklete olan ilgisini artırıyor.
Yaz tatili öncesi yaz ayının yavaş yavaş hissettirdiği bugünlerde bisikletler depolardan çıkartılırken bisiklet tamircilerinin yolunu tutanlar hem bisikletlerin bakımını yaptırıyorlar, hem de eksikliklerin giderilmesini sağlıyorlar. Tamirciler ilginin olmasından son derece memnun. Genelde tekerlek bölümlerinde ve diş bölümlerinde bakım yaptıklarını, bisiklet meraklılarının yağlamayı yapmadıklarını belirten tamirciler, "Bisikletleri elden geçiriyoruz, cüzi miktarları bakımlarına göre talep ediyoruz. İlgiden memnunuz" dediler.
Çocuklarına karne hediyesi alacak olan vatandaşlar ise kara kara düşünüyor. Fiyatların her geçen gün arttığını belirten vatandaşlar, "Taksitli olarak alacağız ama fiyat farkı oluşuyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Ama mecburen alacağız" dediler.

Bisiklet Dünyası Sahibi Selami Çelik, fiyatların yüksek olmasına rağmen her bütçeye göre bisiklet olduğunu aktardı.
BAKIM UYARISI
Havaların ısınması ile kış aylarında bodrumlarda muhafaza edilen bisikletlerin periyodik bakımlarının önem arz ettiğini ifade eden uzmanlar, bisikletlerde korozyon oluşabileceği için mutlaka bakım yapılması gerektiğini belirtti.
Sağlık yönünden de faydası olan bisiklet kullanımı, gencinden yaşlısına herkesin ulaşımını kolaylaştırıyor. Bisikletlerin bakımı iyi yapılmadığı takdirde ise ciddi kazalara neden olabiliyor. 
Yozgat’ta bisiklet satışı ve tamiri yapan Bisiklet Dünyası Sahibi Selami Çelik,  kazaların önüne geçmek için bisiklet kullanıcılarının 6 ayda bir mutlaka bisiklet bakımlarını yapmalarını tavsiye etti.
FİYATLAR DEĞİŞKEN
Yozgat’ta  geçen seneye göre bisiklet fiyatlarının artışı dikkat çekiyor. 5 bin TL'den başlayan fiyatlar bisikletin durumuna göre değişiyor. 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi