Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından gençlere çevre eğitimi düzenlendi.
Türkiye’nin ilk milli parkı Çamlık’ta gerçekleştirilen programa gençlik yoğun katılım sağlarken, uzmanlar tarafından bilgiler verildi.
Gençlere Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel  plastik atıklar, Çevre Mühendisi Tolgahan Taşarslan ise iklim değişikliği, çevre ve sıfır atık konularında eğitim verildi.
Plastik poşetlerin doğayı kirlettiğini belirten Prof. Dr. Hamdi Temel, plastik poşetlerin kimyasal çözünmesiyle toprak ve suya zehir karıştığını söyledi. Temel, file ve bez torba kullanımına geri dönülmesi gerektiğini vurguladı.
Temel, plastik ve plastiklerden meydana gelen mikroplastiklerin hem canlılara hem de doğaya zarar verdiğine dikkat çekti.
Temel, plastik kirliliğin küresel iklime etkisinin bilimsel makalelerde ispatlandığını, tüm dünyanın plastik atıklarla mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi. Bol miktarda musluk sularında, yemek tuzlarında, balıklarda, diğer plastik ile kaplanmış yiyeceklerde bol miktarda mikroplastiklerin insan vücuduna girdiğini aktaran Temel, bu kirliliğin ileride ne çok daha ciddi sorunlar oluşturabileceğine vurgu yaptı.
Temel, plastik malzemenin, son derece ucuz olması, hafifliği ve kullanımının kolay olması, metal ve ağaç gibi yapı malzemelerine karşı avantaj doğuruyor gibi göründüğünü belirterek, “Türkiye’de insan sağlığı için büyük risk taşıdıkları kesinleşen siyah poşetlerin yıllık kullanımını 260 bin ton. Diğer naylon poşetlerin kullanımı ise siyah poşetin iki katı. Özellikle, kanserojen madde içeren siyah poşetler insan sağlığı açısından çok daha ciddi tehditler oluşturuyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı siyah poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddeler toplanarak tekrar işlenmesiyle yapılıyor” dedi.
Çevre Mühendisi Tolgahan Taşarslan tarafından, iklim değişikliği, çevre ve sıfır atık konularında gençleri bilgilendirdi. Gençler daha sonra, çamlıkta doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.                        REŞİT ÜNAL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi