Yozgat  Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş, iftara yakın saatlerde alışveriş yapılmamasını önerirken, ramazan ayında yoğun olarak yapılan gıda alışverişlerinde kredi kartına güvenerek bütçenin aşılmaması gerektiğine dikkat çekti.
İl Müdürü Akdaş, amazan ayında fiyat artışındaki en büyük nedenin tüketicinin dengesiz alışveriş yapması olduğunu söyledi. 
Ramazan ayında alışverişler yoğunluk kazandığına değinen İl Müdürü Akdaş, alışveriş listesi hazırlamadan, aç ve yorgun bir şekilde alışverişe çıkılmaması konusunda uyardı.
İl Müdürü Akdaş şu uyarılarda bulundu:
"Ramazan alışverişlerinizi plan dahilinde yapın. İsraftan kaçının. Ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edin. Tarih üzerine tarih yapıştırılabilir. Reklamların cazibesine kapılmayın. Alışverişlerde ambalajlı ürünleri tercih edin. Şişmiş ya da delinmiş ambalajları almayın.
ETİKETİ OKUYUN
Satılan ürünün etiketinde üretim yeri ve vergiler dahil satış fiyatı yazılmalı. Net ağırlığı ve hacmi de okunabilir şekilde yer almalı. Ürünün toplam fiyatı yanında birim fiyatı da yazılmalı. Etiket ve kasa fiyatı farklıysa, düşük olan fiyat uygulanır.
İFTARA YAKIN 
ALIŞVERİŞ YAPMAYIN
Açlık hissinin tavan yaptığı saatlerde, yani iftar saatine yakın zaman dilimlerinde alışveriş yapmayın. Alışverişi öğle öncesine bırakın. Ramazan ayı nedeniyle alışverişlerde aç ve yorgun olursunuz. Bu da ihtiyacınız olmayan malları almanıza neden olabilir."            ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi