Yozgat Veteriner Hekimler Odası tarafından yapılan duyuruda, “Çevre illerde görülen şap hastalığı nedeniyle Yozgat geneli hayvan pazarları ikinci bir talimata kadar kapatılmıştır” denildi.
Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, tüm hayvan pazarlarının şap hastalığı yayılma riskine karşı tedbiren kapatıldığını aktardı.
Anteplioğlu, çevre illerden gelenlerin Yozgat’ta bir yoğunluk oluşturup şap hastalığının çoğalmasına sebep vermemesi amacıyla hayvan pazarlarının kapatıldığını kaydetti.
Anteplioğlu, Şap hastalığı büyükbaş hayvanlarda görüldüğünü hatırlatarak,  hayvanlarda et ve süt verimini büyük oranda etkilediğini ifade etti.Anteplioğlu, " Hastalık ekonomiyi etkileyebilir. Hastalanan hayvanlarda süt verimsizliği, erken doğum gibi ekonomik sıkıntılar oluşabilir. Bu hastalık genç hayvanlarda da kalp krizine yol açabilir ve nadirde olsa ölüme sebebiyet veriyor. Ölümcül bir hastalık olarak tanımlanmaz fakat verdiği rahatsızlıklardan dolayı ekonomik bir duruma sebep olur. Hayvanlarında hastalığı gören kişi ve kişiler mutlaka yetkililere haber vermesi gerekiyor. Hastalıkta ayakta, memede, tüysüz bölgelerde, ağızda sıvı toplaması, dilde soyulma ve yüksek ateş görülür. Tedavisi için de bunları yok etmeye yönelik antibiyotik ve rahatsızlık giderici ilaçlar kullanılır. Hayvanların hastalık yayabileceği için de karantina süresi başlar. Tedbir amaçlı hayvan pazarları kapatıldı. Hastalığın başladığı günden bu yana aşılama çalışmaları ise Bakanlık tarafından başlatıldı. 
Hayvandan insana bulaşmaz ama insan taşıyıcı olur ve kendi ahırına veya başka bir ahıra taşıyarak sağlıklı hayvanlara bulaştırabilir" diye konuştu. 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi