Şap Hastalığı'nın yayılmasını engellemek amacıyla Vasfıbey, Kıyılı, Gümüşdiğin, Kabalı, Örencik ve Yangı köylerinde hayvanlara kısıt ve karantina uygulandığı belirtildi.

Kadışehri Kaymakamlığı, bu köylere hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı ve hayvan ölümlerinin yaşandığı ifade edildi.

Kabalı köyünde meydana gelen Şap Hastalığı nedeniyle hayvan ölümlerinin gerçekleştiği vurgulandı. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerin önemine vurgu yapılırken, tüm Kadışehrili vatandaşların bu konuda bilgilendirildiği belirtildi.

Şap Hastalığı'nın etkilerini azaltmak ve kontrol altına almak için gerekli adımların atıldığı ve hastalığın yayılmasının engellendiği ifade edildi.

 Konuyla ilgili olarak Kadışehri Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada “Kabalı köyünde çıkan Şap Hastalığı nedeni ile hayvan ölümleri olmuştur. Hastalığın yayılımını önlemek amacı ile Vasfıbey, Kıyılı, Gümüşdiğin ,Kabalı, Örencik, Yangı köylerindeki hayvanlara kısıt ve karantina konulmuştur. Bu nedenle hastalık bitene kadar bu köylere hayvan giriş ve çıkışı yasaklanmıştır. Tüm Kadışehrili vatandaşlarımıza duyurulur.” İfadelerine yer verildi SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi