Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta ki son iki yıl ortaya konan siyaset ve seçim gündeminin sona ermesi ile birlikte yatırım, üretim, istihdam ve ekonomi gündemi öne çekilmeye başlandı. Siyasi atmosferin  durulması ve 4 yıl boyunca seçim gündeminin olmayacağı Yozgat’ta yarım kalan yatırımlar başta olmak yeni hizmet ve yatırımlar beklentisi şimdiden öne çıktı.
YOZGAT KARARINI VERDİ
Türkiye’nin siyasetine yön veren illerin başında gelen Yozgat, son iki yıllık seçim sürecinde önemli kararlara imza attı. Genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana tavrını net bir şekilde yansıtan Yozgat, yerel seçimlerde değişim istedi. 
Yozgat,  aylardır gündemini işgal eden 31 Mart seçimlerini geride bıraktı. 2028 yılına kadar geçecek seçimsiz dönem Yozgat’ın sorunlarına odaklanmak ve atılımlar için önemli fırsatlar sunuyor.
Önümüzdeki 4 yılı seçimsiz geçirilecek olması hem genel hem de yerel yönetimler noktasında  icraatların konuşulmasını öncelik haline getiriyor. Yapılacak yatırımların yanı sıra ekonomik gelişime yönelik adımların atılması bekleniyor. Öte yandan 31 Mart yerel seçimlerinde el değiştiren belediyelerin durumları ve yeni dönemde ki nasıl bir çalışma planları da kamuoyunda merak uyandırıyor.
Yozgat,  2023 Cumhurbaşkanlığı, 28’inci Dönem Milletvekilliği genel seçimleri ile 2024 yerel seçimlerinde kararını vererek,  tavrını ortaya koydu. Son iki yılın gündemin ilk sırasını alan seçimlerin tamamlanması ile birlikte gözler, Yozgat için planlanan çalışmalara çevrildi.
ARTIK İŞ ZAMANI
Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da inşaat sezonunun başlamasının ardından geçmiş dönemlerde verilen müjdelerin hayata geçirilmesi bekleniyor. 
Türkiye’nin gelişmesi öncelikli iller arasında bulunan Yozgat için planlanan yatırım ve hizmetler için de artık iş zamanı da geldi. 
Genel ve yerel yatırımlar açısından planlanan, projelendirilen, müjdelendirilen ve programlanan çalışmaların da başlaması isteniyor. Devam eden yatırımların da tamamlanması bekleniyor.
Yozgat’ın gelişim ve kalkınmasına ivme kazandıracak, gelecek planlamasına katkı verecek yatırımların inşası da süreç içerisinde gerçekleştirilmesi arzu ediliyor. 
BEKLENTİLER 
Türkiye’nin siyasetine yön veren illerin başında gelen Yozgat, son iki yıllık seçim sürecinde önemli kararlara imza attı. Genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana tavrını net bir şekilde yansıtan Yozgat, yerel seçimlerde değişim istedi. 
Havaalanın bir evvel hizmete açılması, Bozok OSB’de fabrikaların açılması, Şehir Stadyumunun tamamlanması, Yozgat Bozok Üniversitesi Kampüsünü ikiye bölen karayolu üzerinde hazırlanan battı-çıktı projesinin yapılması, yerel yönetimler tarafından başlatılan yatırım ve hizmetlerin tamamlanması, teşvik uygulamasının gözden geçirilmesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine uygulanan teşvik sistemine Yozgat’ın dahil edilmesi, jeotermal kaynaklara yönelik yatırımlara katkı sağlanması, Bölgesel ihtisas alanların oluşturulması, bürokratik alanda yaşanan sıkıntıların giderilmesi. 
BİRLİKTELİK SAĞLANMALI 
Yozgat’ın içerisinde bulunduğu temel sorunların başında gelen siyasal ayrışmalar sona erdirilmelidir. Kentsel gelişimi ilgilendiren konularda ortaya çıkan fikir ayrılıkların siyasal boyuta çekilmesi, Yozgat’ın olumsuz etkiliyor. Seçim dönemlerinde yaşanan ayrışmalar, seçim sonrasında da ortaya konuyor. 
                          ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi