İki gün süren programda panellerin oturum isimleri, sahne tasarımı ve daha pek çok şey Cumhuriyeti'nin 100. yılı vurgusunu hissettirdi.
Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektör temsilcilerinin ön saflarda yer aldığı ve 500 kişilik rekor bir katılımla gerçekleşen 13. TÜRKTAY’da, 100 yıllık güçlü bir cumhuriyete sahip olan Türkiye’nin enerji, ham madde, yeşil dönüşüm gibi konularda güçlenirken, uluslararası alanda sahip olacağı avantaj, atık yönetiminde güçlenmiş bir Türkiye’nin yakalayacağı üstünlük vurgulandı.
Ayrıca panellerde, enerji, atik yönetimi, demir çelik, alümiyum, çimento ve daha pek çok endüstrinin önemli is kolunun yöneticileri, hangi sektörde faaliyet gösterilirse gösterilsin; çevre, atik yönetimi her sektörün hassasiyetle yaklaşması ve çalışmalarında on plana çıkarması gerektiği kanısında buluştu.
TAŞARSU YOZGAT’IN ÇEVRE ELÇİSİ
Aralıksız olarak hemen her çevre platformunda yer alan ve TÜRKTAY’ın aşina olunan siması Çevre Yüksek Mühendisi Nurdan Taşarsu "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atıktan Ham Madde ve Enerji Üretiminin Finansmanı, İklime Etkileri " ana temasıyla 18-19 Ekim'de Ankara Hilton-SA' da yoğun katılımla gerçekleşen TÜRKTAY paneline yine Yozgat’ı temsilen davetliler arasında yerini aldı.
Sektörün karar vericileri olarak AK Parti Bursa 28. Dönem Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Başkan Vekili Muhammet Müfit Aydın, TBMM 28. Dönem CHP Denizli Milletvekili TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şeref Arpacı, TBMM 28. Dönem İYİ Parti Bursa Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Hasan Toktaş, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Akdeniz,  T.C. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Hakkı Karabörklü, bakanlık ve Türkiye Çevre Ajansı temsilcileri yoğun katılım gösterdi.
ATIK YÖNETİMİ
Sektöre yön veren akademisyenler, atık yönetiminin duayen firma temsilcileri kısaca çevre ve atık yönetimi konusunun tüm paydaşlarının bir araya geldiği iki gün süren platformda  Depozito İade Sistemi, Atık Yönetiminde Öncelikli Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Atık Tesislerindeki Yangınlar ve Ara Depolama Tesislerindeki Sorunlar, Türkiye'de Yeşil Kalkınma Ekonomik Reformu, Sıfır Atıkta Türkiye'nin Yol Haritası, Dünyada ve Türkiye'de Ekonominin Enerjisi ve İklimi - İklimin Enerjisi ve Ekonomisi gibi başlıklar üzerinde duruldu.

Çevre Yüksek Mühendisi Nurdan Taşarsu,  
Sektörün nabzını tutan çevre camiasının öncülerinden oluşan TÜRKTAY yürütme kurulunun organize ettiği ve bu yıl 13’üncüsü düzenlenen panel 500 kişilik rekor bir katılımla gerçekleştiğini söyledi. 
Panel ile ilgili bilgiler veren Taşarsu, “Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektör temsilcilerinin de ön saflarda yer aldığı 13.TÜRKTAY’da 100 yıllık güçlü bir Cumhuriyete sahip olan ülkemizin enerji, hammadde, yeşil dönüşüm gibi konularda güçlenirken uluslararası alanda sahip olacağı avantaj, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayeleri ile gerçekleşen Sıfır Atık Projesinde dünyaya örnek olduğu gibi atık yönetiminde de daha güçlü bir Türkiye’nin dünya çapında yakalayacağı üstünlük vurgulandı. Ulus içinde TÜRKTAY ve uluslar arası çapta IREMCON  olmak üzere iki kez sektör paydaşlarının bir araya getirildiği organizasyonlarda oldukça verimli geçen panellerde edindiğimiz bilgiler ışığında şehrimizde çalışmalarımızı zenginleştirmekteyiz” dedi. 

YAŞANABİLİR ÇEVRE İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Çevre Mühendisi açıklamasında şunları kaydetti:
“Bizler de yerelde hem bulunduğumuz alanda fayda sağlamak hem de mesleki sorumluluk olarak gördüğümüz farkındalık kavramının bireysele indirilerek doğru atık yönetiminin en çok önemsediğimiz zinciri olan halkımıza bilinçlendirme ve farkındalık kazandırma amaçları ile kurduğumuz Yaşanabilir Çevre Derneği’nden kıymetli başkanlarım ile katıldık. Edindiğimiz mesleki tecrübe,bilgi ve çevre camiasından kurduğumuz dostluklar ile Yozgat’ta bu konuda yararlı olmaya çalışıyoruz. Bunun ilk örneği hemen TÜRKTAY ardından düzenlenen ve paydaşı olduğumuz “İklim Zirvesi” etkinliğinde görüldü. Bu vesile ile benzer organizasyonların güzel şehrimizde de düzenlenmesi için istişarelerde bulunduk. Sektöre yön veren, sektörün nabzını tutan bu kıymetli organizasyon ile tüm paydaşları bir araya getiren başta atık sektörünün şampiyonlar ligi olan TÜRKTAY Yürütme Kurulu’na ve kıymetli moderetörlerimize, hocalarımıza, bürokratlarımıza, panelistlerimize, atığa sanatsal açıdan farkındalık katarak organizasyonu renklendiren çevre dostu sanatçımız Zeliha Sunal’a,  katılım sağlayan meslektaşlarıma ve bu organizasyonda emeği geçen sektörün bütün paydaşlarına teşekkür ederim.”

Editör: Hakimiyet Gazetesi