Başkan Codar, bu önemli adımıyla ilgili olarak şunları söyledi: "İlçemize yine HAYTAP desteğiyle kurmuş olduğumuz kısırlaştırma merkezimizde 5199 sayılı yasa doğrultusunda vicdani ve ahlaki sorumluluklarımızı Çayıralan Belediyesi olarak yerine getiriyoruz ve getirmeye devam ediyoruz."
Ayrıca Başkan Codar, vatandaşların ve kamuoyunun bilmesi gereken önemli hususları da şu şekilde sıraladı:  5199 sayılı kanuna göre sokak hayvanları, toplanıp komşu ilçenin sorumluluk bölgesine bırakılamaz.  İlgili yasalara göre sokak hayvanları, kurda kuşa yem olmaları için ıssız dağ başlarına terk edilemez.  Belediye olarak vicdani ve ahlaki sorumlulukları gereği sokak hayvanlarını katletme hakkına sahip değildir. 5199 sayılı kanun, sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve tedavilerinin geçici barınaklarda yapıldıktan sonra en geç 3 gün içinde yaşam alanlarına (sokaklara) küpelendirilerek bırakılmasını öngörüyor.
Başkan Codar, köylerle koordineli çalıştıklarında, dışarıdan kaçak bırakmaların engellendiğinde ve kısırlaştırma programının karşılığını kısa sürede gördüklerinde sorunun çözüleceğine inandığını belirtti. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi