Soğuklara karşı büyük direnç gösteren ve gribe müdahale eden mandalina C vitamini deposu olarak tezgahlara yerleştirildi. 
Geride bıraktığımız yaz döneminin ardından gribin bir numaralı düşmanı C vitamini deposu mandalina, tezgâhlarda yer almaya başladı. Yozgat’a bu yıl mandalinanın beklenenden erken geldiğini ve satışların havalara endeksli olarak mandalina açısından durgun geçtiğini ifade edildi. Yozgat’ta sonbahara girilmesiyle birlikte mevsim meyveleri de tezgahtaki yerini almaya başladı. 
Sonbaharın habercisi olan mandalina tezgahlara inerken, vatandaşlarda ilk mandalinanın tadını aldı. Gribe karşı bol bol tüketilmeli Mandalina tüketmenin sonbahar dönemine adım attığımız bu aylarda gribe karşı en doğal mücadele etme yöntemi olduğunu dile getiren uzmanlar ise “C vitamini deposu bu meyve, vatandaşımız tarafından bol bol tüketilmeli. Sonbaharda yaşanan kırgınlık, havaların dengesizliği sonucu kapıyı çalan griple mücadele etmek istiyorsa bol bol mandalina tüketilmeli. Mandalina yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerdendir. Mandalina, kış sezonunda toplanır ve seralarda üretilen mandalina genelde yıl boyunca marketlerde bulunabilir. Mandalina düşük kan basıncı sorunları olan kişilere yardımcı olabilir. Kan basıncı seviyesini normalde tutmayı sağlayabilir. Mandalina vücutta kolesterol üretimini kısıtlayan bir tür ilaç. Mandalina aynı şekilde kötü kolesterol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldır. Damar tıkanıklığı riskini azaltır. Bol miktarda lif içeren mandalina iki yönlü olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Birincisi lifler yardımıyla midenin sürekli tokluk hissini arttırır, ikincisi ise sindirim sistemine faydalı olması ve sindirim sistemini ve özellikle bağırsak hareketlerini arttırması kolay bir şekilde dışkı atımını sağlar” ifadelerini kullandı. 
Mandalina vitamin deposu Soğuk havaların getirdiği kırgınlığı ve hastalıkları engelleyici özellik taşıyan kış meyvesi mandalina tam bir vitamin deposu olarak biliniyor. Mandalina tüketiminin bütün evlerde gelenek haline getirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar “mandalina vitaminler açısından zengin bir meyvedir. Bunun yanında bol miktarda lif ve protein içerir. Bu konuyla alakalı olarak son zamanlarda yapılan araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. C vitamini açısından çok zengin olan mandalina bu özelliği sayesinde serbest radikallere hayat hakkı tanımaz. Bunun bir sonucu olarak serbest radikallerin yol açtığı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Mandalina bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine destek olur. Bu yüzden kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Kış aylarında üşütmeye bağlı olarak öksürük, nezle, grip gibi sorunları giderebilir. Bol miktarda C vitamini içerdiği için önceden mandalina tüketimi kış aylarında yaşanabilecek soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltır” dedi.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi