Dernek, geleneksel okçuluğun tarih öncesi devirlerden beri savaş aleti olarak kullanıldığını ve pek çok toplum tarafından gücün sembolü olarak görüldüğünü belirtiyor. Günümüzde ulusal ve uluslararası faaliyetlerin düzenlendiği geleneksel okçuluğun, tarihte yer etmiş ve günümüze uyarlanmış yarışma metotlarıyla devam ettiği ifade ediliyor.
Okçuluk sporunun birçok faydası olduğu vurgulayan Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Yönetim Kurulu başkanı Halil Uğuz “  Hedefe konsantre olmayı ve başarıya odaklanmayı sağladığı belirti.
Bu sayede özgüvenin geliştirildiği ve mükemmel bir denge kurmanın öğretildiği ifade ediliyor. Sabırlı ve disiplinli olmanın öneminin somut olarak gösterildiği belirtiliyor. Okçuluğun ömür boyu sürdürülebilen az sayıdaki sporlardan biri olduğu ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı önerildiği ifade ediliyor. 
Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Yönetim Kurulu başkanı Halil Uğuz”  Okçuluk sporu; bir hedefi olanlar için, başarıyı alışkanlığa dönüştüren spordur. Çünkü hedefe konsantre olmayı; başarıya odaklanmayı sağlar. Böylece özgüvenizi geliştirir ve yaşamınızda mükemmel bir denge kurmayı öğretir. Bu sporu yaptıkça, sabırlı olmanın önemini, disiplinli olmanın yararlarını somut olarak görürsünüz. Okçuluğun faydaları, sizi her atışta en iyiye zorlayan, bu şekilde başarıyı hayatınızın keyifli bir rutini haline getiren spor olmasıdır. Sizi geleceğe hazırlar, kişiliğinizin gelişimine katkıda bulunur. Okçuluk kursu her yaş için ideal bir spordur. Ömür boyu sürdürülebilen az sayıdaki sporlardan biridir. Aynı zamanda hayatın zorluklarına karşı, fiziksel ve mental güç veren harika bir hobidir. Obezite ve buna benzer küresel boyutta gençlerin sağlığını etkileyen hastalıklar için uzmanlar tarafından önerilen sporlardandır. İyi bir okçuluk eğitimi, çocuğunuzu bu tür problemlerden uzak tutarak; hem özel hayatlarında, hem de kariyerlerindeki hedeflerine ok yay kullanarak ulaşmalarına yardımcı olur. Gençlerimiz bir yandan olimpik bir sporda ilerlerken, diğer yandan eğlenceli bir hobi edinir. Aynı zamanda iyi bir sosyal çevre kazanır. Dedi.
Eğitimin detaylarına göre, "Okçuluk Eğitimi" 22 Ekim Pazar günü saat 16.00'da başlayacak ve her pazar aynı saatte devam edecek. Eğitim ücretsiz olacak ve başarıyla tamamlayan katılımcılara katılım belgesi verilecek. Eğitim Sorgun'da düzenlenecek.
Eğitimi verecek olan eğitmen Mehmet Cezaırlıoğlu'nun öğretmenlik kariyeri ve sosyal sorumluluk projelerindeki başarılarına da değiniliyor. Cezaırlıoğlu'nun geleneksel Türk okçuluğunda başarılı bir eğitici olduğu ve gençlere ATA sporumuzu aktarma konusunda birçok il ve ilçede gönüllü olarak eğitimlerine devam ettiği belirtildi. HABER MERKEZİ