Türk siyasetinde son dönemlerde aktif olan Prof. Dr. Taner Demirer, siyasi serüvenine CHP ile devam edecek. 
Kanser konusunda Türkiye’nin sayılı bilim adamlarından biri olan Prof.Dr.Taner Demirer, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuştu. Uzun bir süre siyasetten uzak kalan Demirer, son olarak İyi Parti çatısı altında çalışmalar yürüttü. Tıp profesörü Demirer, yaklaşık bir ay önce partisinin ‘merkez parti olma hedefinden uzaklaştığını’ ileri sürerek istifa etmişti.
Prof. Dr. Taner Demirer Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1987-1997 yıllarında Amerika’da eğitim gördü.
Demirer İç hastalıkları ihtisasını Wisconsin Tıp Fakültesinde, Tıbbi Onkoloji, Hematoloji ve Kemik İliği Transplantasyonu ihtisaslarını ise Washington Üniversitesine bağlı Fred Hutchinson Kaner Merkezinde yaptı. Bu enstitüde “Outstanding Clinical Research” ödülü verildi.
Ülkemizde Sağlık Bakanlığına bağlı ilk kemik iliği transplant merkezini Ekim 1999’da Ankara Numune Hastanesinde kurmuş ve Ekim 2001 yılına kadar bu ünitenin direktörlüğünü yapmıştır.
Dr. Demirer, TÜBA ve Avrupa Bilimler Akademisi Asli Üyesi, Dünya Akademiler Birliği Seçici Kurul üyesidir. Ekim 1999'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı ülkemizin ilk kemik iliği nakli merkezini Ankara Numune Hastanesi'nde kurdu.
  Dr. Demirer,  Ekim 2001'e kadar bu birimin başkanlığını yaptı. Ayrıca TÜBA ve Avrupa Bilimler Akademisi asil üyesi ve Dünya Akademiler Birliği seçici kurul üyeliğini yürütüyor.
                         HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi