“Toplu yerlerde yüksek sesle hatim okunurken bilenlerin gözleriyle Kur’an-ı Kerim’i takip etmesi, bilmeyenlerin dinlemesi” anlamına gelen mukabele, bu yıl da yaşatılıyor. Konaklarda bir araya gelen kadınlar, Kur’an-ı Kerim okumanın huzurunu yaşıyor. Yozgat Belediyesi ile Yozgat İl Müftülüğü işbirliğiyle tarihi konaklarda mukabele okunuyor. Ramazan ayının bereketi ve fazileti içerisinde vatandaşlar bir araya gelerek, Ramazan ayının en güzel şekilde değerlendiriyor. 
Tahsis edilen tarihi konaklarda bir araya gelerek mukabele okuyor. Kadınlar, Hazreti Muhammed'in Cebrail aleyhisselam ile karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele geleneğini, Askerlik Şubesi, Fazlı Hafız Konağı, Erbazlar Konağı, Tuzkaya Konağı, Hüzni Baba Konağı, Fatih Mahallesi Konağı’nda devam ettiriyor. Belediyenin konakları ramazan ayı boyunca tahsis etmesi artık mukabele okuyacak yer sorunu yaşamayan kadınlar, müftülüğün görevlendirdiği kadın hocaların sohbet programlarına da katılıyor. 
DUALAR YÜKSELİYOR
Yozgat Belediyesince ramazanda kadınlara tahsis edilen tarihi konaklarda mukabele geleneği yaşatılıyor. Yozgat’ta ki tarihi konaklarda Kur’an-ı Kerim ve dualar yükseliyor. Kadınlar, mukabele geleneğini, konaklarında devam ettiriyor. Ramazan boyunca konaklarda mukabele programına katılan kadınlar, müftülük tarafından görevlendirilen hocalar eşliğinde Kur’an-ı Kerim’i hatmediyor
KADINLARIN İLGİSİ BÜYÜK
Kur’an-ı Kerim’in Ramazan-ı Şerifte nazil olması nedeniyle konaklarda kadınlar tarafından Kur-an’ı Kerim okunuyor.  İl Müftülüğünce belirlenen saatlerde gün içerisinde başlayan mukabelelerde mahalle sakini kadınlar, bayan hafızlar eşliğinde Kur’an-ı Kerim tilavetini gerçekleştiriyor. 
Mukabeleye katılan kadınlar, din görevlilerince okunan Kur’an-ı Kerim’i takip ediyor, bilmeyenler de okunan ayetleri dinliyor.   Ramazan’ı mutlu bir şekilde idrak eden vatandaşlar, Hazreti Muhammed’in sünneti olan ve yaklaşık 1400 yıldır devam eden mukabele geleneğine katılarak Ramazan’ın feyzinden istifade ediyor.
                    SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi