Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personelleri ASDEP [Aile Sosyal Destek Programı) kapsamında  Mevsimlik Tarım İşçilerini ziyaret etti.
Ziyaretlerde okulların açılması ile birlikte olası okul problemlerini gidermek ve ihtiyaç duydukları sosyal hizmeti tespit edilmesi amaçlanıyor. Yozgat’ta ziyaretler olumlu bir hava içerisinde gerçekleştiriliyor.
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, mevsimlik gezici tarım işçisi olarak gelen vatandaşların, eğitim, sosyal çevreyle ilişkiler, çalışma ve sosyal güvenlik bakımından mevcut sorunların tespiti ve bu sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İl Müdürü Neşeli, “Mevsimlik tarım işçileri ile bir araya geldik. Kendi memleketlerini bıraktılar ve Yozgat’taki tarımsal faaliyetlere destek olmak için buraya kadar geldiler. Geldiklerinde çadır kentlerde yaşıyorlar ve çocukları ile beraber burada yaşamlarını 10’ncu aya kadar sürdürecekler. Baktığımızda ilimiz genelindeki birçok ilçede mevsimlik tarım işçilerini görüyoruz” dedi.
İl Müdürü Neşeli, mevsim tarım işçilerinin çocuklarının  mutlaka eğitim hayatı devam etmeleri gerektiğine dikkat çekerek,  “Çocuk hakları ile ilgili olan kısımda bizler olaya müdahil olmak ve kendilerine bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz. Akademik başarılarının yanında sağlıklarını takip etmelerini aynı zamanda diğer akranları ile beraber aşnı yaşam koşullarına sahip olmalarını istiyoruz. Örneğin sosyal kültürel faaliyetlerle mutlu bir gün ve dönem geçirmelerini biz planlıyoruz” diye konuştu.
İl Müdürü Neşeli, hazırladıkları program kapsamında çadırlar da ebeveynlerle bir araya geldiklerine değinerek, çocukların hiçbir zaman güvenliğini, sağlığını ve değerini yitirecek işçilik statüsünde çalıştırılmamasını, onların oyun hakkı olduğunu, diğer kendi akranları ile birlikte eşit düzeyde mutlu bir şekilde yaşamalarını ebeveynlerinin sağlaması gerektiğini hatırlattıklarına dikkat çekti.
                      SEVİLAY KAYAASLAN