Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, tamamlanan tarımsal sulama projesi vatandaşların hizmetine sunularak, basınçlı sulama tesisi sayesinde daha verimli ve profesyonel tarım yapılması hedeflediklerini söyledi.
Yozgat İl Özel İdaresi tarafından; Sorgun’a bağlı Aşağı Karakaya köyünde KOP kalkınma ajansı finansal kaynağı ile yapılan, Göletten Kapalı Basınçlı Sistem Tarımsal Sulama Tesisi tamamlandı. Tesisin hizmete girmesi ile birlikte vatandaşlar arazilerine su verilmeye başlandı.
 Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta tarımsal alanların sulamasında tasarruf edilmesine yönelik hazırlanan kapalı devre sulama sistemleri ilgili çalışmalar devam ediyor. 
Yozgat İl Özel İdaresi’nin hazırladığı ve KOP tarafından finanse edilen kapalı basınçlı sulama sistemi yaygınlaştırılıyor. Yozgat merkez ve ilçelerde devam eden çalışmaların ardından modern sulama sistemine geçilecek.
Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, küresel ısınma nedeniyle suyun bilinçli tüketilmesinin giderek önem kazandığını belirterek, basınçlı sulama sistemlerinin kuraklıkla mücadelede hayati önem taşıdığını söyledi.
İGM Başkanı Nazlı, Aşağı Karakaya köyünde tesisin tamamlanmasıyla  2 bin 200 dekar arazi suya kavuştu.
İGM Başkanı Nazlı “Sorgun Aşağıkarakaya Köyü Göleti büyük bir gölet. Geniş sulama havzasına sahip. Açık sulama kanalları kapalı sisteme  dönüştürüldü.  Gölette 40 su tasarrufu sağlayacağız” dedi.
İGM Başkanı Nazlı “Yozgat genelinde planlanan tarımsal sulama projelerinin hizmete açılması için çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor, yatırım programında yer alan sulama projeleri gerçekleştirilen çalışmalar bir bir hizmete açılmaktadır. Yeni sulama projeleri hayata geçtikçe daha çok tarımsal alan daha çok üreticimiz suya kavuşturmaktadır. Yapılan çalışmalar ile şehrimizde tarımsal üretimin payı artırılarak yerel kalkınmaya katkı sağlanmaya çalışılmaktadır. Tarımsal  üretimi artırmak amacıyla her zaman üreticilerimize destek olmaya ve alt yapı projelerini hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.
İklim değişikliği ve nüfus artışının etkisiyle depolama yapılarının öneminin arttığına değinen İGM Başkanı Nazlı, alternatif depolama yapılarının da değer kazandığını kaydetti.
İGM Başkanı Nazlı,  “Modern kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesiyle iletim kayıpları minimum seviye indirilerek, yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda ise yüzde 65 su tasarrufu sağlanıyor” ifadelerini kullandı.            REŞİT ÜNAL