Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörlüğüne IPARD III Programı 1. Başvuru çağrı ilanında 149 milyon 649 bin 811 liralık proje başvurusu yapıldığı bildirildi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kurumu olan ve Avrupa Birliği eş finansmanıyla IPARD (Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı) Programını yürüten Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 21 Mart 2024 tarihinde yeni uygulamaya aldığı IPARD III Programının ilk proje çağrısını ilan etmişti.
TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada, IPARD III programı kapsamında ilk başvurunun 'tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi' sektörü kapsamında olduğu ve başvuruların tamamlandığı bilgisi verildi. 
TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlk proje çağrısı kapsamında 7 adet proje kabul edildi. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 149 milyon 649 bin 811 TL, talep edilen hibe destek tutarı ise 76 milyon 852 bin 956TL olarak gerçekleşti" denildi.
Açıklamada,  yıllık çağrı takvimi önceden ilan edilerek yatırımcıların, çiftçi ve üretici örgütlerinin projeleriyle ilgili daha geniş bir planlama yapmasına imkân sağlandığına dikkat çekildi.
Bu yıl  ilk defa Ziraat Odalarına da IPARD Programına başvuru yapma imkânı sağlandığının altı çizilen açıklamada, “Bu kapsamda Haziran ayı içerisinde çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörlerinden, Temmuz ayında hayvancılık sektöründen, Ağustos ayında ise açık alanda bitkisel üretim projelerine yönelik çağrılar ilan edilecektir. IPARD III döneminde de benzer desteklerle kendi sorumluluk alanımızda kırsalı kalkındırmaya, yatırım, üretim ve istihdam anlayışıyla projeleri desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.
2024 yılı içerisinde IPARD programı kapsamında 280 milyon TL  tutarındaki yatırımlara 120 milyon 325 bin 453 TL hibe ödemesi gerçekleşti.
TKDK’dan yapılan açıklamaya göre Yozgat’ta 882 projeye 588,10 Milyon TL hibe sağlandı.
Hibenin 469,50 Milyon TL’si yatırımcılara ödenirken, 118,60 Milyon TL’yi ödemeleri ise yapılacak. Yozgat’ta  hibeler sayesinde 1120,40 Milyon TL yatırım gerçekleştirildi..
Yozgat’ta IPARD programları kapsamında ; 110 süt üretim tesisi, 55 besi çiftliği, 3 kanatlı et üretim tesisi, 2 süt işleme tesisi, 7 süt toplama merkezi, 5 kırmızı et işleme tesisi, 1 kanatlı et işleme tesisi, 2 su ürünleri işleme tesisi, 2 meyve-sebze işleme, soğuk hava deposu, 542 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 46 arıcılık projesi, 21 zanaatkarlık ve katma değerli ürünler projesi, 22 kırsal turizm tesisi, 2 su ürünleri üretim tesisi, 11 makine parkı, 50 yenilenebilir enerji tesisi kazandırıldı.                   ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi