Uygulama yaygınlaştı 
Yozgat’ta ‘Toprak İşlemesiz Tarım’ uygulamasının tüm ekilişlerde yaygınlaştırılması için yoğun bir demonstrasyon ve eğitim çalışmaları yürütülürken, toprak işlemesiz olarak nohut demonstrasyon ekimleri yapıldı. 
Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personelinin desteği ile nohut tohumunun ekimi yapıldı. Çiftçilere toprak işlemesiz tarım, doğrudan ekim tekniği ve faydaları hakkında bilgi verildi. 
Toprak işlemesiz tarım uygulamasında çiftçiye doğrudan ekim mibzeri ve teknik personel ile destek verilirken, yapılan ekim çalışmaları sonrasında da bitki gelişiminin sürekli takip edildiği belirtildi. 
Toprak işlemesiz ekimin sürdürülebilirliğini çiftçilere göstermek amacıyla demonstrasyon çalışmasına devam edilen Sarımbey köyünde toprak işlemsiz tarımın ekimi yapıldı. 
Toprak işlemesiz tarıma devam
Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat gibi karasal iklim gösteren iller açısından Toprak İşlemesiz Tarım uygulamasının önemine değindi. Daha az masraf ve işçilikle doğayı ve toprağı koruyan Korumalı Tarım dahilinde toprak işlemesiz tarım sistemini yaygınlaştırmak için demonstrasyon çalışmalarının yürütüldüğünü aktaran Özkaya, yapılan uygulamalarda herhangi bir verim kaybı olmadığını, bazı alanlar da verim artışı olduğunu gözlemle diklerine dikkat çekti.
Özkaya, “Daha az fosil yakıt kullanımı ile çevreyi, doğayı korumak daha az masrafla daha fazla üretim yapmak ve bu sistem tarıma inanmayanlara bu sistemin uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliğini göstermek gayesiyle gidebildiğimiz yere kadar devam edeceğiz.
Geçen hafta Sarımbey köyünde Önder çiftçimiz İbrahim Sert ile kendine ait Doğrudan Eklim Makinası ile toprak işlemesiz olarak Nohut ektik. Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce yeni tescil edilmiş Çiftçi çeşidinin ekimi yapıldı” dedi.
                                SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi