Valilikten yapılan yazılı açıklamada, tüm uyarı ve tedbirlere rağmen maalesef trafik kurallarına uymamakta ısrar edildiğine dikkat çekildi.
Açıklamada, “İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Ekiplerimizin 16-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapmış oldukları denetimlerde 4163 araca cezai işlem uygulandığı görülmektedir. Trafik kurallarına uymak, sadece kendi güvenliğimiz değil, aynı zamanda başkalarının güvenliği için de önemlidir. Lütfen daha fazla can kaybının yaşanmaması adına trafik kurallarına uyalım” denildi.
Açıklamada, trafik kazalarının çoğunun insan kaynaklı olduğuna dikkat çekilerek, vatandaşların trafik kurallarına uyma noktasında daha hassas olmaları istendi. 
Her geçen gün motorlu araçların sayısındaki artışın, gerek yerleşim birimlerinde ve gerekse yollarda çeşitli sorunların yaşanmasına neden olduğu kaydedilen açıklamada, trafik kazalarının, sürücülerin ve yayaların trafik kurallarını ihlal etmeleri sonucu meydana gelmekte olduğu göz önüne alındığında, bu kazaların en az seviyeye çekilmesi için hem yayaların, hem de sürücülerin trafik kurallarına eksiksiz uymaları gerektiğinin altı çizildi. 
Açıklamada, “trafik kazalarının önlenmesi konusunda yapılan çalışmaların artmasına, mesafe ve trafik kazalarından dolayı meydana gelen ölümlerin yıllar itibariyle önemli düşüşler göstermiş olmasına rağmen, ne yazık ki trafik halen önemli kayıplar verdiğimiz bir alan olma özelliğini korumakta, bu kazalardaki kayıplarımız, savaşların, terörün ve tabii afetlerin bıraktığı tahribat ve olumsuzluklardan daha fazla bizleri etkilemeye devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.
                      HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi