Yozgat’ta iftar saatine az bir süre kala, yoğunlaşan trafikte sinirler geriliyor. Yorgun ve aç olan bazı sürücüler, istenmeyen olayların yaşanmasına sebebiyet veriyor. Olayların kaçınılmaz olduğu bu saatlerde, sürücülerin biraz daha hassas davranması gerekiyor.
Trafik, Yozgat’ın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Yozgat’ta neredeyse her gün bir kaza yaşanıyor. Ramazan ayında trafikte yaşanan olaylarda ise artışlar gözlemleniyor. Ramazan ayının atmosferine uygun olmayan tablolar, Yozgat’ın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkıyor. Olaylar ise en fazla mesai bitimi saatlerinde görülüyor. İş çıkışı sırasındaki trafikteki yoğunluk, açlıktan ve yorgunluktan sinirleri gerilen sürücülerin, gergin ortam hazırlıyor. Bazı sürücüler, kural tanımamazlık yaparak, kendi ve insanların canını tehlikeye atıyor. Aceleci davranan bu sürücüler; kazalara davetiye çıkarırken, trafikteki en küçük olay bile Ramazan’da büyük olaylara dönüşebiliyor. 
KORNA ÇALMAYIN 
Yetkililer, Ramazan ayının sakinlik ayı olduğunu söyledi. Yetkililer, Sürücülerin artan ihtiyaca paralel olarak sinirlerinin de iyice gerildiğini ve daha da aceleci olmaya başladıklarını aktardı. Yetkililer, “Trafikteki yoğunluk, kendilerini iyice yoruyor. Aceleci olmaları ise kaçınılmaz oluyor. Sürücülerin dikkati dağılıyor. Kaza ve kavgalar, bu yüzden yaşanıyor. En küçük bir olay, bazen çalınan bir korna bile kavgaya ortam hazırlayabiliyor. Bunların hiçbirine gerek yok. Biz, yılmadan uyarılarımızı yaparız. Dinimiz bir insanı kurtarmanın bütün insanlığı kurtarmak olduğunu belirtiyor” açıklamalarında bulundu.
 SİGARA İÇENLER 
TRAFİĞE ÇIKMASIN 
Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, Ramazan ayında sigara içenlerin iftara doğru nikotin ihtiyacının arttığını dile getirdi. Sürücülerin bu yüzden asabileştiğini hatırlatan Şahin, “Sigaraya dayanamayan sürücülerin trafiğe çıkmasın. Özellikle iftara 2 saat kala çok geriliyorlar” şeklinde konuştu.
 Öğleden sonra insanlara ağırlık çöktüğünü de aktaran Şahin, “Ramazanda açlık ve susuzluk yaşanıyor. İnsanlarda dalgınlık ve dikkatsizlik oluyor. Dayanıklı olmayanların trafiğe çıkması tehlikeyi artırıyor. Aceleci olup da trafik kurallarını ihlal edenler var. İftara yetişmek için hiçbir kuralı tanımıyor. Oysa sürücü yanına bir su veya bir tane hurma alsa da olur. Kendi canını veya başkalarının canının tehlikeye atmasına gerek yok. Bu hususlara dikkat edilmesi lazım” ifadelerini kullandı.                       HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi