Kafalarda ise doğru kırtasiye malzemesi seçimiyle ilgili soru işaretleri var. Boya kalemleri, kokulu silgiler, baskılı çantalar ve rengarenk kırtasiye malzemeleri öğrencileri cezbediyor. Uzmanlar, çocukların sağlığı için kalitesiz ve kanserojen madde içeren merdiven altı kırtasiye ürünlerinin tercih edilmemesi gerektiğini vurguluyor. 
Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı öncesinde velilere uyarıda bulunurken, merdiven altı kırtasiye ürünlerinin tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı.
İl Müdürü Şahin, ailelere 'ucuza aldanmayın' çağrısı yaptı. Yozgat’ta 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı öncesinde öğrencileri okul heyecanı, aileleri ise çocuklarının ihtiyaçlarının karşılama telaşı sardı. 
İl Müdürü Şahin, Çocukların tükettiği gıdalar kadar, kullandıkları eşyaların da güvenli olması gerektiğine dikkat çekti. İl Müdürü Şahin, piyasada bulunan ve kalite-güvenlik testinden geçmemiş merdiven altı olarak tabir edilen kırtasiye malzemeleri, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önemli sağlık sorunlarını ortaya çıkardığını ifade etti. 
Şahin “Merdiven altı olarak üretilen çanta, beslenme çantası, kalem kutusu, matara, kaplıklar pastel boya, suluboya, oyun hamuru, silgi ve diğer boyalarda; kanserojen olduğu için yasaklanan azoboyar maddeler, alerjen boyarmaddeler, baskı ve boyalarda yumuşatıcı olarak katılan fitalatlar, bağışıklık sistemini tahrip eden ağır metaller kullanılabiliyor. Aynı zamanda kanserojen olan fitalatlar, insanlarda ve hayvanlarda hormon sistemine zarar vermekle birlikte astım ve üreme bozukluğuna da neden olmaktadır. Kanserojen boyar maddeler ise deri ile temas sonucu deri tarafından direkt emilmektedir. Velilerimiz sprey boyaların ve yapıştırıcıların su bazlı olması ve solvent içermemesi konusunda da hassas davranmalılar, kokulu kırtasiye malzemelerine dikkat etmeliler. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklarını koruyarak büyümeleri için, özellikle okul ürünleri konusunda seçici olmamız gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.    HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi