Yozgat Bozok Üniversitesi’ni ikiye bölen ve büyük risk oluşturan yoldaki trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak battı-çıktı projesi hazırlandı.
TRANSİT GEÇİŞ SAĞLAYACAK
Kent trafiğinin en büyük problemlerinden olan Cemil Çiçek Bulvarı Üniversitesi kesimindeki  transit geçiş sorununun tarihe karıştıracak ve ulaşımında altın bir sayfa açacak olan proje destek bekliyor.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar’ın göreve geldiği günden bu yana üzerinde durduğu battı-çıktı projesi de  kampüs için tek çare görülüyor.
Bölge  trafiğini rahatlatacak  battı-çıktı projesi uzun yıllardır kangren haline gelmiş olan; aksamalara, kazalara kadar birçok probleme yol açan  üniversite yolu bilinen alan, artık güvenli bir sürüşle anılacak. Battı-çıktı üstünde yapılacak  peyzaj çalışması da kampüs alanlarının bütünlüğünü sağlayacak.
TEHLİKE OLUŞTURUYOR
Yozgat Bozok Üniversitesi kampüs alanından geçen şehirlerarası karayolu öğrenciler ve üniversite çalışanları için tehlike oluşturmaya devam ediyor.
Türkiye’nin şehirlerarası karayolu geçen tek üniversite kampüsü olma özelliği taşıyan Yozgat Bozok Üniversitesi’nde trafik kazası riski her geçen gün artıyor. Üniversite bölgesinde çok sayıda maddi, yaralanmalı ve ölümlü trafik kazasının yaşanması öğrencilerin de tepkisine neden oluyor. Karayollarına bağlı olan yolda trafik akışının günden güne artması trafik kazası riskini de artırıyor. Önceki yıllarda ölümlü ve yaralanmalı kazaların meydana geldiği yolda “battı-çıktı” projesi tek çözüm yolu olarak görülüyor. 
GÜVENLİ ULAŞIM
“Battı-çıktı” projesi ile hem trafiğin akışının hızlandırılması hem de öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşımlarının sağlaması hedefleniyor. Hızlı tren yolcularının da yoğun şekilde kullandığı karayolunu aynı zamanda sürücü kurslarının da eğitim maksatlı kullanması 20 bini aşkın öğrencinin can güvenliği açısından da risk oluşturuyor. “Battı-çıktı” projesi, üniversitenin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlama ve kampüsü ikiye bölen doğu ve batı kesimini birleştirme noktasında da tek çözüm olarak görülüyor.                                 ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi