İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya başkanlığında tarım değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı sonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ve teknik personeller katıldı.
Toplantıda, Tarımsal faaliyetlerin mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri, geleceğe yönelik hedef ve strateji konularında fikir alışverişi yapıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya,  hububatta bereketli bir sezon geçirildiğini belirterek rekoltenin yüksek olduğunu aktardı.
İl Müdürü Özkaya, tarımsal üretimin önemine vurgu yaparak,  Yozgat’ın 45 bine yakın çiftçi 18 bin hayvancılık işletmesi ile  Türkiye’nin beşinci ekilebilir arazisine sahip önemli bir üretim merkezi olduğunu kaydetti.
Özkaya, “Ülke için önemli olan bütün stratejik ürünlerde hububatta, baklagilde, şeker pancarında ilk beş içerisinde yer aldık. Ülke için diğer bir stratejik ürün olan yağlık ayçiçeğini eklemek de hedeflerimiz arasındadır. Son üç yılda yapılan çalışmalarla bunda da önemli mesafe aldık.  Dekara bir kilo verim dahi çok kıymetli hale geldi.  Hububatta ve baklagilde Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüyle yerli ve milli çeşitlerimizin çiftçilere tanıtımı için ortak denemeler yapıyoruz. Ayrıca 70’e yakın değişik ürün gruplarında deneme ve demonstrasyonlar gerçekleştirdik. Sonuçlarını üreticilerimizle paylaşıyoruz. Hayvancılıkta özellikle bizim teşvik ettiğimiz koyun yetiştiriciliğinde sayımız artmaktadır. Hayvan hastalıklarıyla mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir” dedi.
İl Müdürü Özkaya, Türkiye’nin önemli tarım kenti olan Yozgat’ta üretimin aksamaması ve artarak devam etmesi için üreticilerle birlikte hareket edeceklerini ifade etti.
İl Müdürü Özkaya ayrıca tüm ilçe ve köy muhtarlarıyla geçmiş hasat sezonu ve gelecek ekim sezonu ile ilgili değerlendirme toplantıları yapacaklarını sözlerine ekledi.
İl Müdürü Özkaya’nın 2024 yılı yeni sezonla ilgili olarak hazırlıklarına başlanılması gerektiğinin altını çizdiği toplantıda ayrıca Toplantıda devam eden 2023 yılı Güz dönemi şap aşılaması kampanyası değerlendirildi. Toplantıda hayvan sağlığı konuları ele alındı. 
                       REŞİT ÜNAL