Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek hacı adayları heyecanla hazırlıklarını tamamlıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Yılı Hac Organizasyonu ile hac vazifesini yerine getirmek üzere Yozgat’tan kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına yönelik "Hac Eğitim Semineri" düzenlendi.
EĞİTİM VERİLDİ
Bilal Şahin Camii’nde iki gün süren seminere İl Müftüsü Ali Gülden, İl Müftü Yardımcıları Mustafa Balcıoğlu, Mehmet Akif Karabulut, Hac Umre Şube Müdürü Yusuf Özel, Din Hizmetleri Uzmanı Leyla Durmaz, din görevlileri ve hacı adayları katıldı. 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla bu yıl Yozgat’tan kutsal topraklara gidecek olan Hacı adaylarını, ömürlerinde bir defa yaşayacakları hac yolculuğuna hazırlamak, onlara gerekli eğitim ve rehberliği sunmak amacıyla İl Müftülüğü organizesinde eğitim semineri yapıldı. Kur’anı Kerim tilavetiyle başlayan seminerde hacı adaylarına kutsal topraklarda hac ibadeti esnasında nelere dikkat etmeleri gerektiği hususunda bilgiler aktarıldı.
YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Seminerin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ali Gülden, “Hac yolculuğuna çıkmadan evvel ibadetinizi en güzel şekilde yapabilmeniz için, sizlere farklı konularda bilgi vereceğiz. Hac ibadetinin provasını sizlerle burada yapacağız. Hac hazırlığı maddi ve manevi olarak burada başlamakta ve bu hazırlığı iyi yapmış olarak bu yolculuğa çıkmanız çok önemli. Bu seminerlerin temel hedefide budur. Burada gerçekleştirdiğimiz seminerin faydasını inşallah Hac yolculuğu esnasında daha iyi anlayacaksınız. Rabbimiz sağlık ve huzurlu bir Hac yapabilmeyi nasip eylesin. Bu yolculuğa çıkmadan önce manevi bir takım hazırlıklar da yapmamız gerekmektedir. Kur’an-ı Kerim okumasını bilmiyorsak hac yolculuğuna çıkmadan önce il ve ilçe müftülüklerine veya en yakın cami görevlisi ve Kur’an kursu öğreticisi ile iletişime geçerek öğrenelim. Hz. Peygamber’in (s.a.s) hayatı ve ahlakı hakkında bilgi sahibi olalım. Bize hakkı geçenlerle helalleşelim ve küskün olduğumuz kişilerle barışalım ve gönül rahatlığı ile hac yolculuğuna çıkalım. Cenab-ı Hakk hayırlı ve mübarek eylesin. Allah Teala haccınızı kabul eylesin. Yolunuzu açık eylesin” dedi.
HACI ADAYLARI BİLGİLENDİRİLDİ
Gerçekleştirilen seminerde, İl Müftüsü Ali Gülden tarafından “Hac Yolculuğundan Önce Maddi ve Manevi Hazırlık, Hac ve Umrede Bir Arada Yaşama Bilinci” İl Müftü Yardımcısı Mustafa Balcıoğlu tarafından “Uygulamalı Hac İbadeti, Hac ve Umre Menasiki", İl Müftü Yardımcısı Mehmet Akif Karabulut tarafından “Hac Yolculuğunda Önemli Hususlar, Haccın Hikmeti ve Sembollerin Anlamı, Hac’da Çevre Bilinci", Din Hizmetleri Uzmanı Sayın Leyla Durmaz tarafından “Hacda kadınlara özel durumlar”, Şube Müdürü Yusuf Özel tarafından "Mekke ve Medine’de Ziyaret Yerleri" konulu sunumlar gerçekleştirildi.
Öte yandan Yozgat’tan ilk kafile 16 Mayıs’ta kutsal topraklara hareket edecek. HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi