Uzmanlar, bakımların her yıl düzenli olarak yapılması gerektiğini beliriyor.
Kış ayları kapıya dayandı ve havalar soğumaya başladı, kaloriferli evlerde yaşayan vatandaşlar ısınmak için kombiyi açtı. 
Uzmanlar, kombi ve peteklerin her sene yapılması gerektiğini önerdiklerini belirtti. Zamanında yapılmayan kombi ve petek temizliğinin, kombinin daha fazla gaz tüketerek faturaların kabarmasına neden olduğunu kaydeden uzmanlar, uzun süreli temizlenmeden kullanılan kombi ve peteklerden gelen tortu ve pisliğin, kombinin içinde rezidansı bozup makineye ciddi zararlar verebileceğe dikkat çekti.
Bosch Termoteknik Yetkili Servisi Ekinci Isıtma ve Soğutma Servis Şefi Harun Ekinci, Kombi ve petek bakımı yaptırmanın faturada yüzde 20 ila 25 oranında tasarruf sağladığını söyledi.
Ekinci, havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların ısınma araçlarından olan kombi kullanımına başlandığını ifade etti.
Kombi bakımının her yıl düzenli yapılması gerektiğinin altını çizen Ekinci,  kombi bakımlarının sağlık açısından önemli olduğunu aktardı. Ekinci bakımlar sonrası vatandaşların elverişli ısınma ile tasarruflu bir kullanım gerçekleştirebileceğini belirtti. Bakımların faturaların azalmasına da katkı sağladığını dile getiren Ekinci, “Kombi bakımı öncelikle yıllık bakım olarak gerçekleşiyor. Yıllık bakımların amacı normalde kombilerde daha güvenli olsun faturaya yüzde 25 oranında destek sağlasın diye yapılıyor. Kombilerin yanma odalarında tozlanmalar meydana gelir burası temizlendiği zaman gaz tamamen yanarak geçer. Yanma odaları tozlu olduğu zaman gaz yanmadan gidebiliyor. Bir de emniyet sistemleri tozlanmadan dolayı arıza gösterebiliyor ve cihaz emniyet sistemini okumadığı zaman altından su boşaltma, patlama, cihaza zarar verme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Kombi bakımı bu konuda çok önemli. Petek yıkama da aynı zamanda peteklerin genelde 'altı ısıtmıyor üstü ısıtıyor' gibi şikayetler üzerinde oluyor” dedi.
Kombi ile petek bakımlarının aynı zamanda yapılması gerektiğine dikkat çeken Ekinci, “Petek yıkamada genel olarak düzgün bir şekilde yapıldığı zaman yüzde 25’in üzerinde verim sağlıyor. Kombi ile petek yıkamanın aynı zamanda yapılması gerekiyor. Petek yıkandığı zaman peşinden kombinin bakımının yapılması lazım aynı zamanda kombinin içerisinde bulunan genleşme tankının havasının tamamlanması gerekiyor" diye konuştu.
Kombi bakımlarının çok önemli olduğunu ve bunun mutlaka yetkili servis tarafından uzman kişilerce yapılması gerektiğini bildiren Ekinci,  “Yakıt tasarrufu ile ilgili ise kombi bakımı başta gelmek üzere  kombinin 50 ile 60 derece aralıklarına ayarlanıp oda termostatından 21 ile 23 derece aralarında konfor oda sıcaklığı olan sıcaklıklar ayarlanmalı petek veya yerden ısıtma temizliklerinin düzenli yapılmasına dikkat edilmelidir. Peteklerin havaları alınmalı önünde perde koltuk gibi engeller varsa mümkün olduğunda kaldırılmalı yada uzaklaştırılmalı bu uygulamalar sayesinde yüzde 25 e varan yakıt tasarrufu sağlayabilirler” ifadelerini kullandı.
Kombi ve petek bakımlarının güvenilir kişilere yaptırılması gerektiğine değinen Ekinci, kombi ve petek bakımı yaptıracak vatandaşlara güvenilir kişileri veya firmaları araştırıp o şekilde bakım yaptırmaları uyarısında bulundu.  
                   HABER MERKEZİ