Son zamanlarda okullarda oldukça yaygın olarak oynanan Kanlı Para oyunu, dehşet saçmaya devam ediyor.
Kanlı Para’ adlı oyun okullarda giderek yayılıyor.  Son dönemde öğrenciler arasında yaygınlaşan 'kanlı para' isimli oyun okulları adeta teslim aldı. Şiddet içeren oyunların yasaklanmasına rağmen öğrencilerin 'gizlice' ellerinden kan akana kadar oynadığı bu tehlikeli oyunla ilgili uzmanlar ise velileri, bulaşıcı hastalık ve kalıcı hasara yol açabilecek sorunlar konusunda uyarıda bulundu.
Yozgat’ta okulların whatsapp hesaplarından bu oyunun tehlikeleri konusunda velilere uyarılarda bulunuldu. Oyunun iddiasını artırmak için 1 liraların üzerine küçük jilet parçaları yapıştırıldığı da öne sürüldü.
Yozgat’ta velilere gönderiler uyarı mesajında, öğrencilerin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
Mesajda, “Sayın Velimiz, Son dönemde öğrencilerimiz arasında 'kanlı para' isimli oyun popüler hale gelmiştir. Şiddet içeren bu oyun yasak olmasına rağmen öğrenciler, öğretmenlerden gizli bir şekilde bu tehlikeli oyunu oynamayı sürdürmekteler. 
Uzmanlar, bu oyunun bulaşıcı hastalıklara ve kalıcı hasarlara yol açabilecek bir sorun olabileceği konusunda uyarı yapıyorlar. Sosyal medyada oyunun taktikleri paylaşılırken, bazı öğrenciler oyunun daha da kanlı hale gelmesi için madeni paraların etrafına bıçakla kesikler oluşturuyor. Oyun sırasında madeni parayla karşıdaki oyuncunun eklem yerlerine vuruluyor. Sonra kanıyor. O yüzden oyunun adı “kanlı para" olarak konmuş. Ancak, bu oyun ciddi riskler taşıyor. Bu tür oyunlar parmak ve el tarak kemiklerinde çatlak veya kırıklara yol açabiliyor. Ayrıca, bu kırıklar çocukların kemiklerindeki büyüme kıkırdaklarına zarar verebilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Ayrıca, sert ve kesici cisimlerle oynanan oyunlar, ciddi yumuşak doku hasarlarına, açık yaralara ve enfeksiyon riskine yol açabilir. Ellerde oluşabilecek deformasyonlar ileride bazı meslekler (asker,polis vb) için ön elemeden geçmelerine de engel olabilir. Bizler okulda bu oyunun oynanmaması için çocuklara gerekli açıklamaları yaptık. Evde çocuklarımızın ellerini kontrol edelim, oynayan çocuklarımız varsa bu oyunun zararları hakkında onlarla konuşalım lütfen” denildi.
                               HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi