Yozgat Merkez Ortaokulu Okul Aile Birliği toplantısı, öğrenci velilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Okul konferans salonunda yapılan toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda bir konuşma yapan Okul Müdürü Selim Yaman,  okulda bulunan sorun ve sıkıntıları dile getirerek, öğrenci velilerine çocuklarının okul hayatını yakından takip etmelerini istedi. 
8’inci sınıflarda Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) başarılı olmak için okul içinde yapılan ve yapılacak olan faaliyetler ile ilgili bilgiler veren Yaman, başarı arttırmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti. 
Yaman, okul-veli ilişkisini daha üst seviyede tutacaklarına değinerek, velilerimizin sık sık okulu ziyaret etmelerini beklediklerine vurgu yaptı.
Yaman, okul-aile ve öğretmenler arasında iş birliğini gerçekleştirmek, velileri öğrencilerin gelişim dönemleri ve akademik durumları hakkında bilgilendirmek, okula sahip çıkmalarını sağlamak ve etkin bir şekilde eğitim hizmetlerine katmayı amaçladıklarına dikkat çekti. 
Yaman, “Anne-baba çocuğun kişiliğinin oluşmasında temel olan özdeşleşme modelleridir. Çocukların davranışları büyük ölçüde anne-babalar ile olan etkileşimlerine bağlıdır. Dolayısı ile anne-babaların insanlar arası etkileşim konusunda beceri sahibi olması gerekir. Buradan hareketle öğrencinin eğitilmesi konusu ele alınır alınmaz karşımıza aynı zamanda anne-baba eğitimi konusu da çıkmaktadır. Öğrencilerin davranışlarının değişmesinde ve olgunluk kazanmasında aile eğitimi, okulda verilen eğitimden daha önemli yer tutmaktadır.
Ailelerde geleneksel hale gelmiş “okulla iletişim” konusu ele alındığında; aileler okula çoğunlukla; çocuklarıyla ilgili şikayet, parasal yardım istenmesi, öğrencinin notunun bildirilmesi, uyarı vb. nedenlerle çağrıldıklarını düşünmektedirler. Bunların sonucunda ailelerde beliren duygular, genellikle çekinme, korku, boşvermişlik ve öfke olmaktadır. Bu olumsuzlukları gidermek, anne ve babaların çocuklarının eğitiminde etkin rol almalarını sağlamak amacıyla belli aralıklarla toplantılar düzenlemek, toplantılara birlikte katılmalarını sağlamak en yararlı yöntemdir” dedi.
Okul Aile Birliği toplantısında 2023-2024 eğitim öğretim döneminde görev alacak Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Sosyal Etkinlikler Kurulu, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yürütme Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı.
                     HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi