Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, 'Dünya Veteriner Hekimler Günü' dolayısıyla açıklama yaptı.
Başkan Anteplioğlu, Veteriner hekimlerin çok uzun zamandır, yaşadıkları hak kayıplarına rağmen fedakarca görevlerini yaptıklarına değindi.
Başkan Anteplioğlu, veteriner hekimlerin yaşadığı sorunları ve taleplerini dile getirerek, hekimlerin sağlık çalışanı olduğunun altını çizdi.
Başkan Anteplioğlu,"Veteriner Hekim; 5 yıllık aldığı eğitimler sonucunda hayvanların üreme, beslenme, hastalık ve yaralanma süreçlerine müdahale eden, koruyucu hekimlik uygulamalarıyla hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyen, hayvanlardan insanlara bulaşan, yüzlerce hastalığın önlenmesi için, insan sağlığını da hizmet eden bir tıp mensubudur. Yani sağlık çalışanıdır. Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin aldığı kararla, her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü ''Dünya Veteriner Hekimler Günü'' olarak kutlanmaktadır.
Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) 2024 yılında belirlediği tema; “Veteriner Hekimler Temel Sağlık Çalışanlarıdır.”
Veteriner Hekimler insanlığa büyük katkı sağlar
Veteriner Hekimlerin görevinin sadece hayvanları tedavi etmek olarak anlaşılmaması gerekmektedir. Veteriner hekimler; hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesi, hayvan ıslahı ve gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, covid aşısı üretiminde olduğu gibi tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla, insanlığa büyük katkılar sağlamaktadır.
Ayrıca; Veteriner Hekimler, Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan, ülkemizi de etkileyen COVİD-19 pandemisinde de gövdelerini siper ederek, insanlarımızın sağlığı için Malzeme Tedariki, Testler, Araştırmalar, Virüs Sürveyansı ve Aşı Yönetimi gibi konularda çalışmışlar yapmışlardır.
Veteriner Hekimler halk sağlığının korunması için var gücümüzle çalışırken, maalesef Veteriner Hekimlere yönelik yapılan şiddet fiili her geçen gün giderek artmaktadır.
“Halk sağlığı için risklidir, tüketilemez” kararı veren meslektaşımız öldürüldü
Nitekim 25 Nisan 2022 tarihinde, tam da Dünya Veteriner Hekimler Günü’nden birkaç gün önce, Sorgun’da, mezbahanedeki eti, “halk sağlığı için risklidir, tüketilemez” kararı veren meslektaşımız Veteriner Hekim Volkan Lale maalesef öldürülmüştür.
Halk sağlığı adına özveri ile çalışan Veteriner Hekimlerimize artan, şiddetin önlenebilmesi için, Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına dahil edilmek istediğimizi buradan duyurmak istiyoruz” dedi.
Başkan Anteplioğlu, taleplere ilişkin ise şunları kaydetti:
“ Halk sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı için ön saflarda görev yapan veteriner hekimlerin sağlık hizmetleri sınıfında olmasına rağmen doktor ve diş hekimlerine sunulan bazı özlük haklarından muaf tutulmasının ciddi mağduriyetler yarattığı görülmektedir. Kamu çalışanı Veteriner Hekimi, diğer sağlık meslek gruplarından maalesef ki % 30 daha az maaş almakta ve emekli olduğunda ise, bu oran % 40 a kadar düşmektedir.
E-Reçete uygulamasının daha işlevsel bir şekilde düzenlemeler yapılmasını talep eden veteriner hekimlerimizin, özellikle ITS VE ATS sistemlerindeki hataları yüzünden, ödemek zorunda oldukları yüksek ceza miktarlarında, kademeli ceza sistemine geçilmesi konusunda acil çalışmalar başlatılmalıdır.
Diğer sağlık meslek grubu intörn öğrencilerine aylık olarak ödenen asgari ücret ödemesinin, Veteriner Fakültesi İntörn öğrencilerimize de ödenmesini talep etmekteyiz.
Veteriner Sağlık çalışanları olarak gece gündüz zorlu koşullarda çalışırken uğradığımız şiddetlerin önüne geçilebilmesi amacıyla Sağlıkta şiddet yasasına acilen dahil edilmemiz gerektiğini tekraren belirtmek isteriz.
Kamu dışında çalışan Veteriner Hekimlerimize yeşil pasaport hakkınında verilmesi bizlerin en büyük istek ve arzusudur.
Veteriner hekimlerin kesilen fiili hizmet zammının tekrar verilmesi konusunda çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılmalıdır.
Tarım Bakanlığının Veteriner hekimlerin istihdam alanlarının genişletilmesi amacıyla meslektaşlarımızın atanmasında kadro sayılarını artırmasını talep ediyoruz.”
                                          HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi