Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 4 yıl önce çevreyi korumak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir hayat bırakmak için başlatılan “Sıfır Atık” çalışmaları Yozgat’ta da takip ediliyor.
Yaşanabilir Çevre Derneği, Sıfır Atık Günü dolasıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Çevreye karşı farkındalık oluşturmak amacıyla farklı zamanlarda farklı etkinlikler düzenleyen dernek, bbugün saat 13.00-15:00 arasında Novada AVM’de  Sıfır Atık Sergisi ve etkinlik gerçekleştirecek.
Yaşanabilir Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fidan, Uluslararası Sıfır Atık Günü dolayısıyla açıklama yaptı.Açıklamada Fidan, “2022 yılının Eylül ayında BM 77. Genel Kurulu görüşmeleri sırasında New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelen Emine Erdoğan’ın ikili iklim kriziyle mücadele kapsamında "Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı"nı imzaladığını hatırlattı.
 BM Genel Kurulu’nun, 14 Aralık 2022'de Türkiye'nin ana sunucusu, 105 ülkenin ise ortak sunucu olduğu "sıfır atık" kararının kabul ettiğinin altını çizen Fidan, “Genel Kurulun bu kararıyla 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildi. Sıfır atık girişimleri, çevreye duyarlı atık yönetimi, sürdürülebilir tüketim ve üretim konularının BM bünyesinde ele alınmasına devam edilmesi gerektiği belirtilen kararla, üye devletler, BM ile diğer uluslararası ve bölgesel örgütler, sıfır atık girişimlerini uygulamaya teşvik edildi. “Sıfır Atık Projesi; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumlarının gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağından ayrı bir şekilde toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetimin tanımlamasıdır” dedi.
Fidan, dernek olarak sıfır atık bilinci ve kültürünü yaygınlaştırmayı  planladıklarına değinerek, vatandaşların ve öğrencilerinin farkındalığı ve katkılarıyla Sıfır Atık Projesini daha üst basamaklara taşımayı hedeflediklerini dile getirdi. Fidan, daha temiz bir Yozgat ve sürdürülebilir atık yönetimi için sıfır atık hedefine dikkat çekmek ve kamuoyunun tüm kesimlerini bilgilendirmek amacıyla bugün Novada AVM’de gerçekleştirecekleri etkinliklere tüm vatandaşları davet etti.
                      ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi