Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 81 ilde yatırım yapacak girişimciler için toplamda 66 milyon avro tutarında verilecek hibe desteğine başvuruları başladı.
Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 2024 yılında çıkılacak çağrılara ilişkin takvim işliyor. 2024 yılından itibaren uygulanacak IPARD III Programı’nın 81 ile yaygınlaştırılırken, 7 yıl içerisinde 785 milyon avro hibe desteği kullandırılacak.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, 81 ilde yatırım yapacak girişimcilere toplam 66 milyon avro tutarında hibe vereceği IPARD III Programı 1. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında başvuruların kabulüne başlandı.
Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere mali destek olmak amacıyla hazırlanan Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) III Programı - 1. Başvuru Çağrı İlanı döneminde; Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasına Yönelik Yatırımlar başlığı altında kırmızı/beyaz et kesimhaneleri, et işleme ve parçalama, süt işleme, süt toplama, peynir altı suyu işleme, meyve/sebze soğuk hava deposu, su ürünleri işleme ve yumurta işleme yatırımları desteklenecek.
Proje başvuruları, 7 Mayıs Salı saat 18.00’e kadar “https://onlinebasvuru.tkdk.gov.tr/” adresinden yapılarak, başvuru çıktıları ve Başvuru Çağrı İlanında istenen diğer belgeler 9 Mayıs Perşembe mesai bitimine kadar TKDK İl Koordinatörlükleri veya İl İrtibat Ofislerine teslim edilebilecek.
Sektöre yatırımın avantajları
Tarım ve hayvancılık ürünlerinin işlenmesi tesislerinin kurulumu, ham ürünün daha değerli ürünlere dönüşümünü sağlayarak, kırsal alanlarda ekonomik katma değer oluşturuyor ve üreticilere daha yüksek gelir elde etme fırsatları sunuyor. Üretim, paketleme, depolama ve dağıtım zinciri yeni iş kolları oluşturarak vatandaşlara yeni istihdam olanakları sağlıyor.
İşlenmiş ürünlerin üretimi modern teknoloji ve yenilikçi süreçler gerektiriyor. Bu, yerel işletmelerin teknolojiye ve yeniliklere erişimini artırarak, kırsal alanlarda teknoloji transferini teşvik ederek, yerel ekonomiyi güçlendiriyor.
IPARD Fonları tarım ve gıda sektörlerine yatırım yapmak isteyen girişimcilerimiz için önemli bir finansman kaynağı olmaya devam edecek. Kırsal alt yapı yatırımları ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesi gibi programa yeni dahil edilen sektörler ile yumurta işleme, yem bitkileri yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi ve tuzlu suda kültür balıkçılığı gibi yeni destek alanları da girişimcilerimize farklı konularda yatırım yapma imkanı sağlayacak.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD III Programı'nın 81 ilde uygulanacağını belirterek, Program kapsamında 2024 yılı çağrı takviminin yayımlandığını hatırlattı.Türker, çağrı takviminin yıllık olarak açıklandığının altını çizerek,  tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması konusuyla ilanın başladığını,  yatırımcıların 7 Mayıs 2024'e kadar başvurularını gerçekleştirebileceklerini ifade etti.
IPARD Kırsal Kalkınma Desteklerinin ciddi yatırımlar kazandırdığını aktaran Türker, “Bu destek ve hibeler sayesinde ülkemiz AB standartlarında sürdürülebilir, ciddi istihdam sağlayan işletmelere kavuştu” dedi. 
Türker, IPARD desteklerinin Yozgat’ta ile birlikte 42 ilde uygulandığını ifade ederek, IPARD III desteklerinin 81 ilde 2030 yılına kadar kullanılabileceğini belirtti. Türker, “ Hibe destek oran yüzde 50-75 arasında değişiyor. Yozgat’ın bu hibe programlarından faydalandırmaya devam edeceğiz. Desteklenen bir çok alan, 16 alt sektör var. Kesme çiçekten kırsal turizme, meyve sebze depolamadan işleme ve paketlemeye kadar önemli alanlarda destek ve hibeli yatırım yapma imkanı var" diye konuştu.
                              HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi