Yerli ürünlerin tercih edildiği şu günlerde vatandaşlar taze fasulyeye rağbet gösteriyor. Bostanların vazgeçilmez ürünü olan ve yaz sıcaklarının dermanı niteliği taşıyan taze fasulye altın dönemini yaşıyor. 
Onlarca yemek türünün yapılabildiği yeşil fasulye hem lezzetiyle hem de sıcak havalarda serinletme özelliğiyle farkını koyuyor. 
Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan taze fasulye sıcak havaların dermanı olarak tezgâhlardaki yerini aldı. Faydaları saymakla bitmeyen ve ülkemizin birçok bölgesinde kolayca üretile bilen yeşil fasulyeler yaz sıcaklarının kötü koşullarını bertaraf ediyor. Eşsiz lezzet sıcak havalarda vatandaşı zinde tutarak yorgunluk giderici etki oluşturuyor. 
Vatandaşların büyük önem verdiği yeşil fasulyeler sıcak havalarda tüketilerek vatandaşı zinde ve yorgunluk giderdiğini dile getiren çiftçiler “Taze fasulyeyi eski insanlar daha iyi bilir ki bu sebze bütün yaz boyunca tüketilecek kadar faydalı. Özellikle vücudu zinde tutar ve yorgunluğu giderir. Kemiklerin gelişimine katkı sağlar. 
Diyabet hastaları için şifalı bir besindir. Kan şekerini düzenler. Biz bunları biliyoruz çünkü yıllardır sezonu açıldığında yeşil fasulyeleri satıyoruz. Sattığımız ürünün ne fayda sağladığını da bilmek zorundayız. Her müşteri bir bilgi veriyor. Bilgi edinmek için illa o iş hakkında kitap okumaya gerek yok. Bizler okuyanlardan direkt bilgi alıyoruz. Bu da büyük bir kaynaktır aslında. 
Çünkü eğer bir ürünü sattığınızda hakkında bilgi edinebilirseniz ke sinlikle müşterilerinizle daha mantıklı diyaloğa girip ürünü daha özel satarsınız” dedi. 
Yaz ayların da vatandaşların sağlıklı yemek tüketip zinde kalmaları için bilinçli olmaları gerektiğini ve ne yediklerine dikkat etmeleri gerektiğine vurgu yapan çiftçiler “Doğanın kötü bir ürünü insana armağan etmediğini ve her mevsimin kendine has özellikte ürün getirdiğini biliyoruz. Ama eğer yeşil fasulye gibi özel bir sebze yazın yiyemezse kesinlikle sağlığınızı korumakta zorlanırsınız” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi