Yozgat’ta Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin 2023 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvellerini, 30 Nisan 2024 günü saat 24:00’a kadar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sayfasından veya e-devlet üzerinden Sanayi Sicil Bilgi Sistemine elektronik ortamda girmeleri gerekmektedir. 2023 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini belirtilen tarihe kadar girmeyen işletmelere İdari Para Cezası 8 bin 322 TL uygulanacak.
 Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri 2 yılda bir yapıldığını hatırlatarak, vize tarihi en son 2022 yılı ve belge tarihindeki gün-ay dikkate alınarak vize işlemleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sayfasından veya e- devlet üzerinden Sanayi Sicil Bilgi Sistemine elektronik ortamda girmeleri gerektiğini söyledi.
Vize işlemlerini yaptırmayan sanayi işletmelerinin Sanayi Sicil Belgeleri geçersiz sayılacağından, bu belge ile sağlanan haklardan yararlanamayacaklarını dile getiren Möhür, 
“Ayrıca 6948 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi gereği işletmenin bilgilerinde değişiklik olması (adres, unvan, kapasite bilgisi değişikliği vb.) veya işletmenin kapatılması veya üretim faaliyetinin durdurulması ve iptal edilen belgenin yeniden aktifleştirilmesi durumunda 1 (bir) ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (SSBS) üzerinden gerekli değişikliklerin yapılarak İl Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir.
Yine; 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 1’inci maddesinde yapılan tanım ve Sanayi Sicil Tebliğinin 12’nci maddesinde belirtilen ürün sınıflaması esas alınarak işletmelerin sanayi siciline kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. İşletmelerin üretime başlama tarihinden itibaren 2 ay içerisinde sanayi siciline kayıt olmaları gerekmektedir. Sanayi siciline tescilini yaptırmamış olan işyeri ve işletmeler için 2024 yılı içerisinde uygulanacak idari para ceza miktarı 8 bin 322 TL’dir” dedi.         SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi