Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde kutlanan Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce etkinlik organize edildi. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlikte testi kebabı, tandır, arabaşı, nohut kavurması, gilik, yumurta tatlısı, salep ve un helvası gibi yöresel ürünlerin tanıtımı yapıldı.
Yozgat’ın tarihi, kültürü ve damat tadıyla kadim bir kent olduğunu söyleyen Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, “Bizler Yozgat’ın hem kültürünü hem de damak tadını tekrardan yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak üzere etkinlikler düzenliyoruz. Bu haftada yöresel kültürü yansıtmak ve anlatmak üzere böyle bir etkinlikte bir adayız. 
Yozgat sadece coğrafyasıyla değil kültürüyle, şiirleriyle, türküleriyle ve damak tadıyla kadim Türk milletinin özünü barındıran bir kent. Dileğimiz bu kültürü yaşatmak. Bugün de arkadaşlarımız yöresel lezzetleri sunmak üzere çok emek verdiler. Katkı sunan herkese teşekkürler ediyorum.” dedi.
Yozgat Valisi Özkan ve beraberindekiler tanıtım stantlarını gezdi, etkinlikte kente ait yöresel yiyecekler katılımcılara ikram edildi.
Fatih Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni Mine Öztürk, “Türk Mutfağı Haftası ile ilgili bizleri burada bir araya toplayan Sayın Valimiz Mehmet Ali Özkan ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Türk Mutfağı Haftası, Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın başlatmış olduğu bir programdır. Bu programa birkaç yıldır devam ediyoruz. Bu programlar vesilesiyle unutulmaya yüz tutmuş Türk mutfağının güzel yemekleri ön plana çıkıyor. Bugün bizde burada hem Türk mutfağına özgü yemekleri hem de ilimize özgü unutulmaya yüz tutmuş olan yemekleri gelen misafirlerimize, konuklarımıza sergiledik. Onlara bunlar hakkında bilgi verdik. Tadılması uygun olan yiyecekleri tatmalarına imkan sağladık. Bu nedenle bugün burada bu etkinlikte buluştuk. Vatandaşların bu etkinliğe karşı tepkisi güzel. Çünkü mesela Yozgat giliği diye bir gilik yaptık. Bunu çok eskiden sobanın üzerinde yağsız bir şekilde kızartırlarmış. Yaşlı olan vatandaşlarımız geldiğinde ‘Çocukluğumdan kalma bir lezzetti. Çok iyi oldu bunu tattığımız’ diye söylüyorlar. Yine aynı şekilde nohut kavurması yaptık. Nohut kavurması da önceden kuruyemiş ve benzeri şeylerin olmadığı dönemlerde halkın evlerinde sıklıkla ve kolaylıkla yapabildiği bir yiyecekti. Onu da mesela çok beğenerek ve geçmişe özlem duyan vatanların ya da unutulmaya yüz tutmuş şeyleri de burada hatırlamış oldular" şeklinde konuştu İHA
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi