Türkiye'de çok sayıda vatandaşın yaşadığı ve büyük sıkıntılar çektiği Çölyak hastalığı ile mücadele eden Yozgat'taki Çölyak hastaları Yozgat Çölyak Derneği çatısı altında birleşti.
Yozgat’ta yaşayan çölyak hastalarına yardımcı olmak, farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan Yozgat Çölyak Derneği’nin kurucu başkanlığını Kamil Koç yaptı.
Ülkede her 100 kişiden 1’inde görülen, az ve zor tanı alan, yaşam boyu süren bir sağlık sorunu olan çölyak hastalarının gereksinimlerini ve yaşam kalitelerini artırmak istediklerini dile getiren Koç, Yozgat’ta 200’ün üzerinde çölyak hastasının bulunduğu dile getirdi.
Koç, çölyak hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek için çalışmalar yapacaklarını bildirdi. 
Koç, “Sebep olduğu sağlık sorunlarının yanında, sosyal ve ekonomik bakımdan da oldukça yıpratıcı bir hastalık olan Çölyak, ince bağırsakların gluten'e  olan alerjik reaksiyonundan kaynaklanıyor. 
Çölyak hastaları gluten içeren hiç bir ürünü tüketemedikleri için, kendilerine uygun ekmek makarna ve diğer temel gıda maddelerini bulmakta güçlük çekiyorlar. Glutensiz ürünlere ulaşmanın güçlüğünün yanında fiyatlarının çok pahalı olması özellikle çocukların ve gençlerin yeterli beslenmelerini olumsuz etkiliyor. Öyle ki glutensiz bir dilim ekmeğin fiyatı normal fırın ekmeğinin 10 katına kadar çıkabiliyor.  Yozgat'ta glutensiz ekmek ve başka gıda maddesi üreten bir işletme bulunmadığı için Çölyak hastaları temel beslenme ihtiyaçlarını başka şehirlerden karşılamak zorunda kalıyorlar” dedi.
Koç, kuruluş aşamasını tamamladıkları dernek ile Yozgat'taki Çölyak hastalarının pek çok sorununun çözüme kavuşmasını hedeflediklerini ifade etti.                SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi