Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yozgat Şube Başkanı Erhan Uyar, Yozgat’ın coğrafi yapı itibariyle stratejik bir konumda olduğunu belirterek,  sanayi ve temel gıda üretiminin merkezi haline dönüşebileceğini söyledi.
MÜSİAD 108. Dünya Genel İdare Kurulu, Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın 80 farklı ülkesinden gelen MÜSİAD Şube Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 400 kişilik bir katılım ile Antalya şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.  Toplantıya MÜSİAD Yozgat Şube Başkanı Erhan Uyar’da katıldı.
Toplantıda, yurtiçi teşkilatlanma toplantısı, sektör kurulları toplantıları, şube sunumları, ekonomi değerlendirmeleri, MTO Networking toplantısı, üyeler arası ticaret seferberliği, MÜSİAD içi sorun ve çözüm önerileri ve katılımcıların konuşmaları yer aldı. 
MÜSİAD Yozgat Şube Başkanı Erhan Uyar, toplantıda söz alarak Yozgat ile ilgili bilgiler aktardı. Yozgat’ın ekonomik ve tarım başta olmak üzere bir çok alanda cazibe merkezi haline geldiğine değinen Uyar, savunma sanayi ve temel gıda üretimi noktasında kentin konumu itibariyle tercih edilebileceğine dikkat çekti.
Uyar, Yozgat’ın  Türkiye’nin tam ortasında olması nedeniyle yaşanabilecek afet ve savaş durumunda savunma sanayi ve temel gıdalar üretimi üzerine fabrikaların açılması ve taşınması noktasında güvenli şehirlerin başında geldiğinin altını çizdi,


Uyar, Yozgat’ın yeşil mercimek üretiminde 1’inci, nohut üretiminde 2’inci olduğuna değinerek, Türkiye için Tarım sektörü, ülke nüfusunun beslenmesi, milli gelire ve istihdama katkısı, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, sanayiye sermaye aktarması ve İhracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunarak Türkiye ekonomisindeki öneminden bahsetti.
Uyar, toplantıda  iş insanları ile bir araya gelerek fikir alış-verişinde bulunduklarını belirterek,  Yozgat’ın genel ticaret hayatı hakkında bilgilendirmeler yaptıklarını vurguladı.
Yozgat’ın yatırım konusundaki avantajlarını anlattıklarını dile getire Uyar,  fırsatlara ilişkin bilgiler verdiklerini kaydetti.           HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi